Technology processes management capability profiles of machine manufacturers in Turkey
Türkiye'de makine imalat sanayiinin teknoloji süreç yönetim yetenek profillerinin belirlenmesi
- Tez No: 97540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Teknoloji yönetimi nispeten yeni bir alan olmasına rağmen gittikçe önem kazanmakta ve hükümetler, sanayiler ve eğitim kurumları tararından değeri kabul görmektedir. Ülkelerin ekonomik güçleri, kendi teknolojisini yaratma ve bunu ekonomik ve sosyal faydalara dönüştürebilme yeteneklerine dayalıdır. Bu tez çalışması, Türkiye'de makine imalat sanayiinin teknoloji yönetim yeteneklerini ölçmeyi ve yetenek profiUerinin çıkarılmasını hedeflemektedir. Bu çalışma, bir yetenek ölçme süreç modeli oluşturarak, teknoloji süreç yönetimlerindeki yetersizlik kaynaklarım teşhis eder ve teknoloji ile ilgili uygulamaların gehştirilmesi için önerilerde bulunur. Teknoloji Süreç Yönetim Yetenek Profilleri Modeli (TPMCPM) kuramsal, stratejik ve operasyonel teknoloji yönetim seviyelerim, teknoloji alt-süreçleri ile bütünleştirir (belirleme, seçme, tedarik etme, kullanma, koruma, sonlandrrma). Süreç modelinin firmalara uygulanması sonrası 3 farklı yetenek puan seti tespit edilir: 1. Yönetim seviyeleri yetenek puanlan (kuramsal, stratejik, operasyonel). 2. Faaliyet yönetim yetenek puanları (yapılar, hedefler, davranışlar). 3. Alt-süreç yönetim yetenek puanları (belirleme, seçme, tedarik etme, kullanma, koruma, sonlandırma). Firmanın yönetim yetenek puanlarının yüksek seviyede olması, firmanın teknoloji yönetimi ile iş stratejisini bül^eştirme yeteneğinin yeterli olduğunun ve teknoloji yönetimini genel yönetimin birleşik bir parçası olarak gördüğünün göstergesidir. Süreç modeli (TPMCPM) teknolojiyi iş ihtiyaçlarıyla bMeştirmeyi amaçlayan bir çatı oluşturur. Modelin. uygulanması sonucu tespit edilen yetenek puanlan, teknoloji yönetiminde yetersizlik nedenleri ile güçlü ve zayıf yönlerin teşhis ve tespit edilmesi ve faaliyet planlan için önerilerde bulunulmasına yardımcı olur. XXU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management of technology is a relatively new field, but it is gaining more importance and its acceptance is acknowledged by governments, industry and educational institutions. The economic strength of the countries depends on their ability to create their own technology and turn it into economic and social benefit. This thesis aims to assess technology management capabilities and draw capability profiles of machine manufacturing industry in Turkey. Developing a capability assessment process model, this study diagnoses the actual source of deficiency in management of technology processes and makes recommendations for enhancement of the technology-related practices. Technology Processes Management Capability Profiles Model (TPMCPM) integrates normative, strategic, and operational technology management levels with technology management sub-processes (identification, selection, acquisition, exploitation, protection, and abandonment of technology). Application of the process model to the firms reveals three sets of capability indices: 1. Management levels capability indices (normative, strategic, operational). 2. Activity management capability indices (structures, objectives, behaviours). 3. Technology management sub-processes capability indices (identification, selection, acquisition, exploitation, protection, abandonment). The existence of high technology management capability indices within a firm implies that the firm has sufficient capabilities for integrating technology management with its business strategy and the firm views technology management as an integrated component of its general management. TPMCPM provides a framework for linking technology with business needs. The capability indices revealed by application of TPMCPM on the firms help diagnosing and identifying the actual reasons for deficiency in management of technology processes, areas of strength and weakness and make recommendations for action plans. XXI