Dual-use new product development a methodology for military/civilian used products
İkili-kullanımlı yeni ürün geliştirme: Askeri/sivil kullanımlı ürünler için bir metodoloji
  1. Tez No: 97543
  2. Yazar: BARIŞ DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Gelişen yoğun rekabet ortamında, hem savunma hem de ticari firmaları için pazar payım genişletecek faaliyetlerde bulunmak acil bir gereklilik olmuştur. Bu ihtiyaca en iyi cevabı da teknolojik gereklere uygun yeni ürünler geliştirmek verecektir. Aynı ürünün hem askeri hem de ticari uygulamalarına imkan veren ikili-kullanımlı teknolojileri, bu imkanı yakalamada firmalar için bir firsat olabilir. Çünkü bu teknolojiyle geliştirilecek ürünlerle firmalar hem askeri hem de ticari pazara açılarak hem pazar paylarım genişletecekler ve hem de ürünlerinin maliyetlerini düşüreceklerdir. Bu çalışma bu zor bütünleşik süreç için sistematik yaklaşımlarla, ikili-kullanımlı ürün geliştirme ile ilgili bir metodoloji sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla; literatür analiz edilerek ikili-kullanım ve yeni ürün geliştirme modellerinin senteziyle amaç yönlendirmeli proje yönetimi esasları çerçevesinde beş ana faz ve içlerinde faaliyetler kapsayan bir genişletilmiş ikiH-kullanımh yeni ürün geliştirme modeli sunulmuştur. Bu modelde ayrıntılı faaliyetler bir kılavuz şeklinde yöneticilere sunulmuştur. Modelin performans ve süreç etkinliği kontrolü, 1 1 firmaya bir anketle uygulanmasıyla ve sonuçların her bir firma için değerlendirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu çalışmayla gerek askeri kesimin gerekse firmaların, ikili-kullanımh yeni ürünlerin kendilerine sağlayacağı avantajlar ve sistematik model içindeki gerekli faaliyetler hakkında faydalar sağlayacakları düşünülmektedir. xın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the current competitive environment, to make attempts to enlarge the market base is an urgent need for both defense and commercial companies. New technologically related products must be developed for this need. Dual-use technology which enables the companies to use both military and commercial applications in the same product will provide such type of opportunity for the firms. The companies will either go into both military and commercial markets and also have lower costs in their products with the help of dual-use technology. The purpose of this study is to propose systematic approaches for dual-use product development and to develop a methodology for this difficult integration process. In order to accomplish mis purpose, new product development models and dual-use technology are analyzed in literature and an expanded dual-use new product development model which has five main phases with activities under them is constructed according to rules of Goal Project Directed Management rules. Detailed activities in every phase are given as an action guide to managers of the companies about dual-use new product development in model Performance and process audit for this model is applied to eleven companies with a questionnaire and results are evaluated according to model activities for each company. The result is expected to be useful, for providing military and companies to be aware of düal- use new product development advantages and necessary activities in a systematic model xn