Anot yüzey desenlendirilmesi ile mikro-tüp katı oksit yakıt hücrelerinin performansının iyileştirilmesi
Improving the performance of microtube solid oxide fuel cells by anode surface patterning
- Tez No: 975424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TİMURKUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, mikro-tüp katı oksit yakıt pili (MTKOYP) performansının elektrot- elektrolit arayüzeyinin genişletilmesi ile iyileştirilmesi için anot destek yüzey desenlendirmesinin etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda farklı tel çapı ve açıklıklara sahip altı farklı elek izostatik pres sırasında anot destek yüzeyine yerleştirilerek ek bir ekipmana gerek duymayan, yeni ve kolay bir şekillendirme yöntemi önerilmiştir. Pres basınç ve sıcaklığının üretilebilirlik ve desenleme üzerindeki etkileri test edilerek her bir elek yapısı için uygun koşullar belirlenmiştir. Diğer hücre tabakalarının daldırma kaplama ile üretiminin ardından desenli MTKOYP elde edilmiştir. Test sonuçları yüzey desenlemesi ile maksimum güç yoğunluğunun ~%26 kadar iyileştirilebileceğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, geliştirilen yöntemin MTKOYP performansını iyileştirmede etkili ve uygulanabilir bir yaklaşım olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of anode support surface patterning on the performance of micro-tubular solid oxide fuel cells (MTSOFCs) were investigated, with the aim of enhancing the electrode–electrolyte interfacial area. Six different metallic meshes with varying wire diameters and mesh sizes were placed on the anode support surface during isostatic pressing, introducing a novel and simple shaping method that does not require additional equipment. The effects of pressing pressure and temperature on manufacturability and pattern fidelity were evaluated, and optimal conditions were determined for each mesh configuration. Following the fabrication of other cell layers via dip-coating, patterned MTSOFCs were obtained. Electrochemical tests demonstrated that surface patterning can improve the maximum power density by approximately 26%. These findings indicate that the developed method is an effective and practical approach for enhancing MTSOFC performance.