Exploring the relationship between children's use of everyday places and outdoor particulate matter in heating season: The case of Ankara
Isınma mevsiminde çocukların gündelik hayatlarında kullandıkları yerler ile dış ortam partikül madde arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara örneği
- Tez No: 975425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Kentleşme ile birlikte çocukların gündelik hayatlarında kullandıkları yerler önemli ölçüde değişmiş, ev, okul ve bu yerlerin yakın çevresindeki parklarla sınırlı hale gelmiştir. Kentleşmenin ortaya çıkardığı hava kirliliği, bu alanlarda çocukların maruz kaldıkları en önemli çevresel sorunlardan biri olmuştur. Gelişim süreçleri ve yetişkinlere kıyasla daha fazla hava solumaları nedeniyle çocuklar, kirli havadan en fazla etkilenen gruplardan biridir. Partikül maddenin (PM) çocukların sağlığını olumsuz etkileyen en tehlikeli hava kirleticilerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, çocukların farklı mekanlarda geçirdikleri süre ile bu mekanlardaki PM2.5 ve PM10 konsantrasyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve ayrıca çocukların en çok zaman geçirdiği açık alanlar olan parklarda mikro ölçekli fiziksel özelliklerin PM düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışma, ısınma sezonunda, Ankara'da 7 mahallede 9–14 yaş arası 1073 katılımcıyla yürütülmüştür. Çocuklardan bir hafta boyunca bulundukları yerleri ve bulunma sürelerini kaydetmeleri için aktivite günlükleri doldurmaları istenmiştir. Bununla birlikte, çocukların en sık vakit geçirdiği yerlerde PM2.5 ve PM10 konsantrasyonları ölçülmüş ve elde edilen iki veri seti bir araya getirilerek analiz edilmiştir. Araştırmanın sonraki aşamasında, çocukların en çok kullandığı parklar arasından PM konsantrasyonu en yüksek ve en düşük olanlar seçilmiş; bu parklardaki belirlenen mikro ölçekli fiziksel özellikler ile PM değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çocukların aktivite günlüğü verileri ile PM ölçümlerini entegre eden bu çalışma, çocukların mekân kullanımlarını PM konsantrasyonlarıyla ilişkilendiren kapsamlı bir veri seti ortaya koymaktadır. Ayrıca, ev ve okullara odaklanan çocuklara yönelik hava kalitesi araştırmalarının kapsamını genişleterek, farklı mahalle mekânlarını ve mikro ölçekli tasarım özelliklerini de analiz sürecine dahil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Children's everyday places have changed significantly with urbanization, restricting them to their homes, schools, and nearby parks. Air pollution, as another outcome of urbanization, is one of the most significant environmental problems. Due to their developmental stage and higher air intake compared to adults, children are highly vulnerable to polluted air. Particulate matter (PM) is one of the most dangerous air pollutants that is known to affect children's health negatively. This study examines the relationship between the duration of children's presence in different places and PM2.5 / PM10 concentrations. It analyzes how micro-scale features influence these concentrations in parks. The research was conducted during the heating season in seven neighborhoods of Ankara with 1,073 participants aged 9–14. Children completed one-week activity diaries to record visited places and duration. PM2.5 and PM10 concentrations were measured in the places where children spent the most time. Two datasets were combined for investigating the relationships between children's place use and outdoor air pollution. In the next stage, among the parks most used by children, those with the highest and lowest PM concentrations were selected, and the relationships between identified micro-scale physical features and PM values were examined. By integrating children's activity diary data with PM measurements, this study provides a comprehensive dataset linking children's use of places with air pollution exposure. Furthermore, it expands the scope of child-focused air quality research, which traditionally emphasized homes and schools, to include neighborhood environments and micro-scale design features.