Ebû Bekr el-Hâzimî (584/1188) ve hadis ilmindeki yeri
Abū Bakr al-Hāzimī (584/1188) and his position in the science of hadith
- Tez No: 975518
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu tezde 6/12. asır muhaddislerinden Ebû Bekr el-Hâzimî'nin hayatı ve hadis ilmindeki yeri incelenmektedir. Hadislerde nesih dalında kaleme alınmış en başarılı çalışma kabul edilen el-İ'tibâr ve Kütüb-i Hamse müelliflerinin hadis alma şartlarını irdeleyen Şürûtü'l-eimmeti'l-hamse ile tanınan Hâzimî'nin çok miktarda telifi bulunmakta olup bunların bazıları konularında öncü sayılmaktadır. Dirayeti ve güçlü hafızasıyla yaşadığı dönemde hadis ilminin zirvesi menzilesinde görülen Hâzimî; Ebû Mûsâ el-Medînî gibi meşhur âlimlerden ders almış, aralarında İbnü'd-Dübeysî'nin bulunduğu onlarca talebeye hocalık yapmıştır. Zâhidâne bir ömür sürmüş; 35 yaşlarında âhirete irtihali dolayısıyla en genç vefat eden âlim olarak nitelendirilmiştir. Tez iki bölümden müteşekkildir. Birinci Bölüm'de Hâzimî'nin hayatı ve ilmî şahsiyeti etraflıca incelenmiş, bu hususta başka bir çalışmaya ihtiyaç bırakılmaması hedeflenmiştir. Hadis ilmindeki konumunun ele alındığı İkinci Bölüm'de ise rivayet aktarımında takip ettiği metot, Kütüb-i Hamse yazarlarının hadis alma prensipleri hususunda ileri sürdüğü esaslar, hadislerin sıhhatine dair yaptığı değerlendirmeler, muhtelifü'l-hadîs meselelerine yaklaşımı ve geçmiş ulemâyı tenkitleri üzerinde durulmuştur. Senedle naklettiği kimi rivayete başka kaynaklarda rastlanmadığı, İbn Mâce'yi zikretmediği Şürût'un“kütüb-i sitte”kavramının kabul edilme sürecinde önemli bir konum işgal ettiği, râvileri hocayla birlikteliklerine göre özgün biçimde incelediği 5'li tabakanın muteber bulunduğu, hadislere sıhhat hükmü vermede eser merkezli bir yol izleyerek mütesâhil davrandığı ve ortaya koyduğu 50 tercih sebebinin muhaddislerce kabul gördüğü sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life and scholarly position of Abū Bakr al-Ḥāzimī, one of the 6th/12th-century hadith scholars. Al-Ḥāzimī is best known for his works al-I'tibār, considered the most successful study on abrogation in hadith, and Shurūṭ al-aʾimmah al-khamsah, in which he discusses the criteria of the five canonical hadith compilers. He authored numerous works, some of which are regarded as pioneering in their respective fields. Renowned for his discernment and strong memory, al-Ḥāzimī was regarded in his time as being at the pinnacle of hadith scholarship. He studied under prominent scholars such as Abū Mūsā al-Madīnī and taught dozens of students, including Ibn al- Dubaysī. Leading a life of ascetic devotion, al-Ḥāzimī passed away at around the age of thirty-five, making him one of the youngest scholars to have died at such an early age. The thesis consists of two chapters. In the first chapter, al Ḥāzimī's life and scholarly personality are examined in detail, with the aim of leaving no further need for another study on this subject. The second chapter, which focuses on his position in the field of ḥadīth, discusses his method of transmitting reports, the principles he proposed regarding the criteria adopted by the compilers of the Kutub al Khamsah, his evaluations concerning the authenticity of ḥadīths, his treatment of issues related to mukhtalif al ḥadīth, and his criticisms of earlier scholars. It is concluded that some of the reports he transmitted with their isnāds are not found in other sources; that his Shurūṭ, in which Ibn Mājah is not mentioned, occupies an important place in the process of establishing the concept of al kutub al sittah; that his unique fivefold classification of narrators based on the duration of their companionship with their teachers was regarded as authoritative; that he adopted a work centered and relatively lenient approach when assessing the authenticity of ḥadīths; and that the fifty criteria he formulated for preferring one report over another were well received by later ḥadīth scholars.