Eklemeli imalat ile farklı baskı açılarında üretilen daimi kronların marjinal ve internal uyumlarının mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of marginal and internal fit of permanent crowns produced at different building angles using additive manufacturing and mikro-computed tomography
  1. Tez No: 975528
  2. Yazar: DESTİNA SUAY SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SEVMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, eklemeli imalat teknolojisi kullanılarak farklı baskı açılarıyla üretilen daimî rezin kronların marjinal ve internal uyumlarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, klinik kullanım için geliştirilmiş iki farklı rezin esaslı daimî restoratif materyal olan Saremco Crowntec ve Bego VarseoSmile Crown Plus kullanılmıştır. Kronlar, dijital ışık işleme (DLP) teknolojisine sahip bir üç boyutlu yazıcı aracılığıyla 0°, 30°, 45°, 60° ve 90° olmak üzere beş farklı üretim açısında basılmıştır. Üretilen tüm örnekler, marjinal ve internal uyumlarının üç boyutlu ve nicel olarak değerlendirilmesi amacıyla mikro-bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) cihazı ile taranmıştır. Ölçümler, koronal, sagittal ve transvers düzlemlerde belirlenen referans noktalarında gerçekleştirilerek uyum karakteristikleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, baskı açısı, materyal tipi ve bu iki değişkenin etkileşiminin restorasyonların uyumu üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, eklemeli imalatla üretilen daimî kronların doğruluk ve klinik uygulanabilirlik düzeylerini ortaya koyarak, farklı üretim parametrelerinin restorasyonların başarısı üzerindeki etkisine bilimsel katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the marginal and internal fit of permanent resin crowns produced at different printing angles using additive manufacturing technology. Two distinct permanent resin-based restorative materials, Saremco Crowntec and Bego VarseoSmile Crown Plus, were utilized in this study. The crowns were printed at five different build orientations (0°, 30°, 45°, 60°, and 90°) using a 3D printer based on Digital Light Processing (DLP) technology. After fabrication, all specimens were scanned using a mikro-computed tomography (Mikro-CT) system to analyze the marginal and internal adaptation quantitatively and three-dimensionally. Measurements were performed at multiple reference points in coronal, sagittal, and transverse planes to assess the adaptation characteristics comprehensively. The results obtained from the statistical analyses were used to compare the effects of printing angle, material type, and their interaction on the fit accuracy of the restorations. This study contributes to the understanding of how build orientation and material properties influence the clinical applicability and precision of additively manufactured permanent crowns