Toz metalurjisi terminolojisinin araştırılması ve çok dilli bilgisayar programı yazılımı
Investigation of the powder metallurgy terminology and development of a multi-language computer program
- Tez No: 3371
- Danışmanlar: PROF. DR. ETİ MUSTAFA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yapılan bu çalışmada, Toz Metalürjisi Terminolojisi araştırılmış ve Türkçe, İngilizce.Fransızca ve Almanca dillerindeki terimlerden meydana gelen terminoloji bil gisayarda derlenmiştir.Terimlerin metal-toz biliminde- deki Türkçe tanımları derlenmiş ve bu tanımlar İngiliz ceye çevrilmiştir. Hazırlanan terminolojinin kişisel bilgisayara (PC) yüklenmesi »BASIC ve dBASE III PLUS'da gerçekleştirilmiştir. dDBASE III PLUS ile yapılan çalış ma için terminoloji BASIC 'de sıralı erişimli bir kütü ğe aktarılmıştır. Bu kütüğün dBASE III PLUS 'da kullanı mına çalışılmıştır.dBASE III PLUS için hazırlanan prog ramlar yardımıyla kütüğe kayıt ekleme, silme, düzelt me ve kütüğün yazıcıdan alınması mümkün olmaktadır. Her iki dildeki çalışmada bilgiye ulaşma süreleri fark lı donanım özelliğine sahip IBM-XT, AT ve System/2 bil gisayarlarında incelenmiştir. Toz Metalürjisi Terim leri Sözlüğü bilgisayar çalışması ile daha verimli kullanılır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, powder metallurgy (P/M) terminology had been investigated and a terminology in Turkish, English »German and French languages have been compiled by a computer program. The Turkish Powder Metallurgy terms been translated into English. The prepared terminology had been loaded to a personal computer (PC) by using BASIC and dBASE III PLUS. By means of the programs prepared for dBASE III PLUS appending, deleting, updating and printing the file records have been possible. Both works have been run on computers such as IBM-XT, AT, System/ 2 which have different processor speeds. The P/M Terms Dictionary have been made more efficient by this computer study.