Magnitude estimates for the earthquakes on the naf using theempirical coda normalization and insar methods
Empirik koda normalizasyonu ve ınsar yöntemlerini kullanarak kaf'taki depremler için büyüklük tahminleri
  1. Tez No: 975545
  2. Yazar: GÜLŞEN TEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KAYA EKEN, PROF. HALUK ÖZENER, PROF. EŞREF YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Geophysics Engineering, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, yüksek sismik riske ve önemli tektonik dinamiğe sahip bir bölge olan Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) boyunca deprem kaynak özelliklerinin daha iyi tanımlanması amacıyla bütünleşik bir sismolojik ve jeodezik çalışma sunmaktadır. Temel amaç, büyüklükleri 3.5 ile 6.0 arasında değişen depremler için homojen bir moment büyüklüğü (Mw) kataloğu geliştirerek bölgesel deprem kataloglarındaki tutarsızlıkları gidermektir. Bu amaçla, karmaşık bölgelerde yaygın olan yol ve istasyon etkilerini azaltarak, güvenilir kaynak spektrumları elde etmek amacıyla koda dalgalarının kararlı ve saçılmış enerjisini kullanan Koda Kalibrasyon Tekniği (CCT) uygulanmıştır. Kalibrasyon, düşük frekanslar için moment tensör çözümünden bağımsız olarak türetilen Mw ve yüksek frekanslar için koda spektral oranlarından elde edilen görünür gerilme (σA) kullanılarak sabitlenmiş ve sonuçta güvenilir, homojen bir Mw kataloğu oluşturulmuştur. İkinci olarak, 23 Kasım 2022 Mw 6.0 Düzce ve 18 Nisan 2024 Mw 5.6 Tokat depremleri olmak üzere iki özel olay için Sentinel-1 verileri kullanılarak İnterferometrik Sentetik Açıklıklı Radar (InSAR) analizi yapılmıştır. Elde edilen deprem sırasındaki kosismik deformasyon alanları, fay üzerindeki kayma dağılımını belirlemek amacıyla elastik bir dislokasyon formülasyonu kullanılarak modellenmiştir. Bu modelleme, sismolojik sonuçları doğrulayan, jeodezik olarak türetilmiş bağımsız Mw tahminleri sağlamıştır. Bu çalışmanın önemli bir bulgusu, KAFZ'da kendine benzer olmayan kaynak ölçeklenmesine dair kanıtlardır. Görünür gerilmenin sismik moment ile birlikte arttığı gözlemlenmiştir; bu durum, büyük depremlerin enerjiyi küçük olanlara göre daha verimli bir şekilde yaydığını düşündürmektedir. Ayrıca, elde edilen görünür gerilme değerleri diğer aktif tektonik bölgelere göre sistematik olarak daha düşüktür, bu da fay zonu için potansiyel olarak düşük gerilmeli ve düşük sismik verimliliğe sahip bir ortama işaret etmektedir. Bu entegre çalışma, daha iyi sismik tehlike değerlendirmesi için homojen bir Mw kataloğu oluşturur ve NAFZ deprem kırılma fiziğine dair yeni bakış açıları sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an integrated seismological and geodetic study to improve earthquake source characterization along the North Anatolian Fault Zone (NAFZ), a region of high seismic risk and significant tectonic complexity. The primary objective is to resolve inconsistencies in regional earthquake catalogs by developing a homogeneous moment magnitude (Mw) catalog for events with magnitudes ranging from 3.5 to 6.0. To achieve this,the Coda Calibration Technique (CCT) that utilizes the stable, scattered energy of coda waves to derive robust source spectra, mitigating path and site effects common in tectonically complex areas, is applied. The calibration is fixed using independently derived Mw from moment tensor inversion for low frequencies and apparent stress (σA) from coda spectral ratios for high frequencies, resulting in a reliable, homogeneous Mw catalog. Second, for two specific events, the 23 November 2022 M w 6.0 Düzce and the 18 April 2024 Mw 5.6 Tokat earthquakes, we conduct Interferometric Synthetic Aperture Radar analysis using Sentinel-1 data. The resulting coseismic deformation fields are modeled using an elastic dislocation formulation to invert for fault slip distribution, providing independent, geodetically-derived Mw estimates that validate the seismological results. A key finding of this study is the evidence for non-self-similar source scaling in the NAFZ; apparent stress is observed to increase with seismic moment, suggesting that larger earthquakes radiate energy more efficiently than smaller ones. Furthermore, the derived apparent stress values are systematically lower than in other active tectonic regions, indicating a potentially low-stress, low-seismic-efficiency environment for the fault zone. This integrated, multi-physics framework not only produces a critical, homogeneous Mw catalog for improved seismic hazard assessment but also provides fundamental new insights into the earthquake rupture physics of the NAFZ.