Marmara denizi'nde zooplanktonun mevsimlik dikey dağılımı ve iklim değişiminin boyut farklılaşmasına etkisi
Seasonal vertical distribution and impact of climate change on size variations of zooplankton in the sea of Marmara
- Tez No: 975591
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI DEMİREL EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, tabakalı bir yapıya sahip Marmara Denizi'nde bulunan zooplankton komunitesinin ekolojisi; uzun dönemli değişimler, mevsimsel dikey dağılım ve model bir Copepoda türünün metabolik rolü olmak üzere üç tamamlayıcı yaklaşımla incelenmiştir. İlk olarak, üst tabaka zooplanktonun holoplanktonik bileşenleri Copepoda ve Cladocera (=Diplostraca) türlerinin uzun dönemli baskınlık oranları ve boylarındaki değişimler, iki dönem halinde (P1: 2002–2009 ve P2: 2017–2022) incelenmiştir. Bulgular, P1'den P2'ye geçişte yıllar içinde komunitede Cladocera'nın baskınlığında artış olduğunu ve dönemler arasında baskın türün büyük boylu türden küçük boylu türe geçiş yaptığını göstermiştir. Copepoda'nın baskın türlerinde mevsimsel olarak oldukça güçlü boy değişimleri saptanmıştır. İkinci olarak, 2022 yılında üç istasyon ve dört mevsim boyunca zooplanktonun dikey dağılımı ve çevresel değişkenlerle ilişkisi araştırılmıştır. Üst tabaka zooplankton komunitesi kimliği, çeşitliliği ve bolluğunun alt tabakadan anlamlı farklılaştığı belirlenmiştir. Haloklin tabakaları özelinde komunitenin üst tabakada klorofil-a ve çözünmüş oksijen, ara tabakada klorofil-a ve alt tabakada ise çözünmüş oksijen ve partikül organik karbon ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak, su kolonu boyunca rastlanan Paracalanus parvus parvus türünün metabolizma oranları tahmin edilmiştir. Beslenme oranlarının kış, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ilk 30 m, sonbahar mevsiminde ise ilk 40 m ile sınırlı olduğu ancak POC'ye etkisinin yıl boyu 70 m'ye kadar sürdüğü belirlenmiştir. Sonuç olarak, Marmara Denizi zooplanktonunun yapısal ve işlevsel özelliklerinin çevresel değişkenlerle ilişkisi; uzun dönemli komünite değişimi, mevsimsel dağılım örüntüleri ve model türün karbona etkileri üzerinden araştırılmış, bölgesel pelajik ekosistemin dinamiklerine bütüncül bir bakış sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the ecological dynamics of zooplankton in the permanently stratified Sea of Marmara through three complementary approaches: long-term trends in community structure, seasonal vertical distribution, and the metabolic role of a model copepod species. First, long-term changes in the upper-layer zooplankton community in term of dominance and body sizes of holoplanktonic components Copepoda and Cladocera (=Diplostraca) species were assessed over the period 2002-2022. Comparative analysis between 2002-2009 (P1) and 2017-2022 (P2) revealed a marked increase in the annual dominance of Cladocera and a shift from larger- to smaller-sized species. Seasonal body-size variability was evident among dominant copepod species. Secondly, the seasonal vertical distribution of zooplankton and its associations with environmental variables were investigated at three stations over four seasons in 2022. Community composition, diversity, and abundance differed significantly between the upper layer and deeper strata. Within the halocline, zooplankton assemblages were associated with chlorophyll-a and dissolved oxygen in surface waters, chlorophyll-a in intermediate layers, and dissolved oxygen and particulate organic carbon (POC) near the bottom layer. Thirdly, the metabolic rates of Paracalanus parvus parvus, a species present throughout the water column, were quantified to evaluate its role in carbon flux. Feeding activity was largely restricted to the upper 30 m in winter, spring, and summer, and extended to 40 m in autumn, while its influence on POC reached depths of 70 m year-round. Finally, relationship between the structural characteristics of zooplankton in the Sea of Marmara and environmental variables, through the analysis of long-term community changes, seasonal distribution patterns, and the contribution of a model species to the carbon were investigated to provide a holistic view of the regional pelagic ecosystem.