Türkiye'de sanayi sektöründe karbondioksit emisyonunun belirleyicileri
Determinants of carbon dioxide emissions in the industrial sector in Turkey
  1. Tez No: 975656
  2. Yazar: ÖZGE NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ADEM HATIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme sanayi devrimiyle birlikte bireylerin yaşam standartlarını arttırmıştır. Sağladığı faydalar bakımdan giderek önemi artan ekonomik büyüme kavramı ülkelerin makroekonomik hedeflerinin temelini oluşturmuştur. Ancak büyümenin ekonomik ve toplumsal faydaların yanında eşitsizlik, enerji tüketimi, çevresel tahribat, kaynakların aşırı kullanılması gibi olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Artan büyümeyle gelen özellikle enerji kullanımı çevresel kirliliğin en önemli nedenlerinden biridir. Türkiye'de de gelirden en yüksek payı alan sektörlerden biri olarak sanayi sektörünün üretimdeki ve enerji kullanımındaki payı nedeniyle sera gazı emisyonları üzerindeki etkisi büyüktür. Sanayi sektörünün çevre kirliliğindeki artan önemi sebebiyle bu çalışmada Türkiye sanayi sektöründe büyümenin ve enerji tüketiminin karbondioksit emisyonu üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin 1998-2022 dönemine ait kişi başı gelirin, sanayi sektörü büyümesinin ve enerji tüketiminin sanayi sektörünün neden olduğu CO2 emisyonları üzerindeki etkisi ARDL sınır testi yöntemiyle test edilmiştir. Nüfus yoğunluğu, sanayi sektörü katma değer, ithalat ve ihracat değişkenleri de modele dahil edilen diğer değişkenlerdir. Analiz sonuçlarına göre uzun dönemde CO2 emisyonuyla gelir içindeki sanayi sektörü payı, kişi başı gelir ve enerji tüketimi arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Karbondioksit emisyonunu azaltan tek faktör ise katma değerdir. Ayrıca analiz sonuçlarına göre ihracat, ithalat ve nüfus yoğunluğu değişkenlerinin uzun dönemde CO2 emisyonu üzerindeki etkilerinin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growth, along with the industrial revolution, increased individuals' living standards. The concept of economic growth, increasingly important due to its benefits, has formed the basis of countries' macroeconomic objectives. However, in addition to the economic and social benefits of growth, it also has negative impacts such as inequality, energy consumption, environmental degradation, and overuse of resources. Energy use, in particular, comes with increased growth and is one of the most significant causes of environmental pollution. In Turkey, the industrial sector, one of the sectors that generates the largest share of income, has a significant impact on greenhouse gas emissions due to its share of production and energy use. Due to the increasing importance of the industrial sector in environmental pollution, this study aimed to examine the impact of growth and energy consumption in Turkey's industrial sector on carbon dioxide emissions. To this end, the ARDL bounds test was used to test the impact of Turkey's per capita income, industrial sector growth, and energy consumption on CO2 emissions from the industrial sector for the period 1998-2022. Other variables included in the model were population density, industrial sector value added, and import and export variables. The analysis results indicate a positive long-term relationship between CO2 emissions and the industrial sector's share of income, per capita income, and energy consumption. The only factor that reduces carbon dioxide emissions is value added. Furthermore, the analysis results indicate that the long-term effects of exports, imports, and population density on CO2 emissions are not significant.