Bir atıksu arıtma tesisinin suyun sürdürülebilirliğine katkısının gri su ayak izi ile belirlenmesi
Determination of the contribution of a wastewater treatment plant to water sustainability through grey water footprint
  1. Tez No: 975673
  2. Yazar: GÜLSÜM MERVE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Atık su arıtma tesislerinin suyun sürdürülebilirliğine katkısını ölçeklendirmenin yollarından biri su ayak izlerini hesaplamaktır. Bu çalışmada, bir arıtma tesisi örneğinde gri su ayak izi hesaplanarak ilgili tesisin suyun sürdürülebilirliğine katkısının metrik olarak tespit edilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Gri su ayak izi hesaplamaları için tesisin 2023 yılı BOİ5, KOİ, TN, ve TP giriş- çıkış konsantrasyon verileri ve alıcı ortam için II.sınıf su kalite limitleri kullanılmıştır. Çalışmada; atıksuyun arıtılmaması (Senaryo 1), tesisin mevcut arıtma durumu (Senaryo 2) ve tesiste iyileştirme yapılarak arıtma veriminin artırılması durumu (Senaryo 3) için gri su ayak izi Su Ayak İzi Metodolojisine göre hesaplanmıştır. Bulgular: BOİ5, KOİ, TN ve TP kirleticilerinin yıllık ortalama değerleri için üç senaryoya göre WFgri hesaplamaları yapılmıştır. BOİ5 Senaryo 1'e göre 2.388.960 m3/ay tatlı suya gereksinim varken Senaryo 2'de BOİ5'in asimile edilmesi için gereken tatlı su miktarındaki ortalama azalma değeri 349.833,60 m3/ay, Senaryo 3'de -134.352,00 m3/ay'dır. Dolayısıyla ΔWFgri1-2 2.039.126,40 m3/ay, ΔWFgri1-3 2.523.312,00 m3/ay olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar tesisin alıcı ortama katkısı olduğunu ancak tesiste arıtma veriminin artırılması halinde suyun sürdürülebilirliğine katkının daha fazla olacağını teyit etmiştir. Diğer kirlilik parametreleri için aynı durum söz konusudur. ΔWFgri değerleri debi değerine bölünmesiyle alıcı su ortamında birim atık su başına asimile olmaktan korunan su miktarı çarpanları hesaplanarak yanıt formülasyonu oluşturulmuştur. Senaryo 2'ye göre BOİ5, KOİ, TN ve TP için sırasıyla 4,92; 4,28; 1,65; 8,87 değerleri elde edilirken Senaryo 3'de bu çarpan değerleri 6,08; 5,52; 2,22; 11,30 olarak bulunmuştur. Sonuç: Üç senaryoya için hesaplanan gri su ayak izi değerlerine göre ilgili atıksu arıtma tesisinin alıcı su ortamını iyileştirdiği görülmüştür. Tesisin mevcut arıtma verimine göre gri su ayak izini azalttığı ve alıcı ortamda korunan tatlı su hacminin arttığı kanıtlanmıştır. Tesiste yapılması muhtemel iyileştirmeler sonrasında gri su ayak izinin daha fazla azalacağı ve suyun sürdürülebilirliğine katkısının artacağı metrik olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: One way to quantify the contribution of wastewater treatment plants to water sustainability is to calculate their water footprint. This study aims to quantify the facility's contribution to water sustainability by calculating the greywater footprint of a treatment plant.. Method: For grey water footprint calculations, the facility's 2023 BOD5, COD, TN, and TP influent-effluent concentration data and Class II water quality limits for the receiving environment were used. In the study, the grey water footprint was calculated according to the Water Footprint Methodology for the cases of not treating the wastewater (Scenario 1), the current treatment status of the facility (Scenario 2), and the case of increasing the treatment efficiency by making improvements (Scenario 3) in the facility. Findings: WFgrey calculations were performed for the annual average values of BOD5, COD, TN, and TP pollutants under three scenarios. While 2,388,960 m3/month of freshwater is required for BOD5 in Scenario 1, the average reduction in the amount of freshwater required to assimilate BOD5 is 349,833.60 m3/month in Scenario 2 and -134,352.00 m3/month in Scenario 3. Therefore, ΔWFgrey1-2 was determined to be 2,039,126.40 m3/month, and ΔWFgrey1-3 was determined to be 2,523,312.00 m3/month. These results confirm that the plant contributes to the receiving environment, but that its contribution to water sustainability would be greater if treatment efficiency was increased. The same applies to other pollution parameters. The response formulation was created by dividing the ΔWFgrey values by the flow rate and calculating the multipliers for the amount of water protected from assimilation per unit of wastewater in the receiving water environment. According to Scenario 2, the values for BOD5, COD, TN, and TP were 4.92, 4.28, 1.65, and 8.87, respectively, while in Scenario 3, these coefficient values were found to be 6.08, 5.52, 2.22, and 11.30. Results: Based on the greywater footprint values calculated for the three scenarios, the wastewater treatment plant has been shown to improve the receiving water environment. It has been proven that the plant has reduced its greywater footprint based on its current treatment efficiency and increased the volume of freshwater preserved in the receiving environment. Potential improvements to the plant are expected to further reduce the greywater footprint and increase its contribution to water sustainability.