Minimizing ghosting in high dynamic range images and videos with hybrid approaches and event guidance
Hibrit yaklaşımlar ve olay rehberliği ile yüksek dinamik aralıklı görüntü ve videolarda hayaletlenmeyi en aza indirme
- Tez No: 975698
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda tüketici sınıfı yüksek dinamik aralıklı (HDR) görüntü ve videolara olan ilginin artması, HDR görüntüde hayalet giderme algoritmalarının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Çok sayıda öneriye rağmen, hızlı, bellek açısından verimli ve sağlam bir algoritma elde etmek zor olmuştur. Bu tezde, öncelikle dikkat ve U-Net tabanlı sinirsel mimarilerin gücünden yararlanarak ve donanım kısıtlı cihazlara dağıtımı mümkün kılmak için muhafazakar bir hibrit hayalet giderme stratejisi kullanarak bu sorunu ele alıyoruz. Ardından, LDR görüntülerin peş peşe çekimi sırasında sahnenin dinamikleri hakkında zamansal hassasiyet ve HDR bilgisi elde ederek hayaletlenme hatalarının daha da azaltılmasına yardımcı olmak için bu peş peşe çekilmiş düşük dinamik aralıklı (LDR) RGB görüntü verileriyle olay verilerinin birlikte kullanımını inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
The increased interest in consumer-grade high dynamic range (HDR) images and videos in recent years has caused a proliferation of HDR deghosting algorithms. Despite numerous proposals, a fast, memory-efficient, and robust algorithm has been difficult to achieve. In this thesis, we address this problem by first leveraging the power of attention and U-Net-based neural architectures and using a conservative hybrid deghosting strategy to enable the deployment to hardware-constrained devices. Then, we explore the use of event data with the bracketed low dynamic range (LDR) RGB image data to gain temporal precision and HDR information on the dynamics of the scene during the capture of the LDR bracket to guide the minimization of ghosting artifacts further.