Yapay zekâ tabanlı karar destek sistemi ile doğal afetlerde kriz yönetimi süreçlerinin etkinliğinin artırılması
Enhancing the effectiveness of crisis management processes in natural disasters with artificial intelligence based decision support system
- Tez No: 975703
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUĞ ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal afetler, can ve mal kayıplarına yol açarak toplumları derinden etkilemektedir. Etkili bir kriz yönetimi, afete müdahale ve sonrasında etkin mücadele kritik öneme sahiptir. Bu tez kapsamında, deprem ve orman yangını gibi farklı doğal afet türlerinde karar alma süreçlerini iyileştirmek amacıyla yapay zekâ tabanlı bir Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir. Sistem, geçmiş afet verilerini ve makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak afetlerin etkilerini tahmin etmeye ve karar alıcılara zamanında ve doğru bilgiler sunmayı hedeflemektedir. Bu tezde, Türkiye'de meydana gelen deprem ve orman yangını verileri analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Afet verileri çeşitli kurumlardan derlenmiş; örneğin deprem verileri ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) ve yangın verileri uydu tabanlı NASA FIRMS veri setinden sağlanmıştır. Bu veriler üzerinde ön işleme adımları uygulanmış, eksik ve tutarsız bilgiler temizlenmiş ve makine öğrenmesi modelleri için uygun özellikler çıkarılmıştır. Her afet türü için ayrı model geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Geliştirilen Yapay Zekâ tabanlı sistemde, algoritmalar kullanılarak illerin risk skorları tespit edilmiş ve bu skorlara göre doğal afetler için etkin kaynak ataması hedeflenmiştir. Sınıflandırma modelleri için duyarlılık, kesinlik ve F1 skoru metrikleri hesaplanmış; modellerin performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters profoundly affect societies by causing loss of life and property. Effective crisis management, disaster response, and subsequent effective mitigation efforts are of critical importance. Within the scope of this thesis, an Artificial Intelligence based Decision Support System has been developed to improve Decision making processes in different types of natural disasters, such as earthquakes and forest fires. The system focuses on predicting the impacts of disasters and providing timely and accurate information to decision makers by using historical disaster data and machine learning techniques. In this thesis, data on earthquakes and forest fires that occurred in Türkiye have been analyzed and interpreted. The disaster data were compiled from various institutions; for instance, earthquake data were obtained from the United States Geological Survey (USGS) and fire data from the satellite based NASA FIRMS dataset. Preprocessing steps were applied to this data, where missing and inconsistent information was cleaned, and suitable features were extracted for the machine learning models. A separate model was developed and evaluated for each type of disaster. In the developed AI based system, algorithms were used to determine the risk scores of provinces, and the effective allocation of resources for natural disasters was targeted based on these provincial coefficients. Metrics such as recall, precision, and F1 score were calculated for the classification models, and the performance of the models was examined.