Azot kaynağı olarak balık atıklarının kullanıldığı besi yerinde Bacillus spp.'nin proteaz üretme potansiyeli
The protease production potential of Bacillus spp. in media supplemented with fish waste as a nitrogen source
  1. Tez No: 975705
  2. Yazar: NİSA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, su ürünleri işleme endüstrisinde önemli bir çevresel sorun oluşturan balık atıklarının, biyoteknolojik bir yaklaşımla endüstriyel proteaz üretiminde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Besin açısından zengin ve düşük maliyetli bu atıklar, alternatif azot kaynağı olarak kullanılmış ve optimum fermantasyon koşulları belirlenmiştir. Çalışmada, proteaz üretme potansiyeline sahip Bacillus velezensis, Bacillus subtilis ve Bacillus licheniformis suşları kullanılmıştır. Farklı balık atığı (%1–10) ve melas ( %1–10) konsantrasyonlarının proteaz üretimine etkisi, 72 saatlik fermantasyon süresince incelenmiştir. Proteaz aktivitesi Azokazein yöntemi ile 24., 48. ve 72. saatlerde ölçülmüş; elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Bacillus licheniformis'in proteaz üretiminde en yüksek performansı sergilediğini göstermiştir. Maksimum aktivite bu bakteri tarafından 2920.61 U/mL ile, %2,5 balık atığı ve %1 melas içeren ortamda 48. saatte elde edilmiştir. ANOVA analizleri, bakteri suşu, balık atığı ve melas konsantrasyonlarının üretim üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Biyoreaktörde yapılan ölçeklendirme çalışmaları ise laboratuvar ölçeğindeki verimin %92,6'sını korumuş ve sürecin endüstriyel uygulanabilirliğini doğrulamıştır. Elde edilen bulgular, balık atıklarının endüstriyel proteaz üretimi için değerli bir hammadde kaynağı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the valorization of fish processing waste, a major environmental issue in the seafood industry, through a biotechnological approach for the production of protease, a high value-added industrial enzyme. Nutrient-rich and low-cost fish waste was evaluated as an alternative nitrogen source to determine optimal fermentation conditions and identify the most efficient microorganism. Three bacterial strains with known protease-producing potential (Bacillus velezensis, Bacillus subtilis, and Bacillus licheniformis) were tested under different concentrations of fish waste (1–10%) and molasses (1–10%) during a 72-hour fermentation process. Extracellular protease activity was measured at 24, 48, and 72 hours using the Azocasein method, and the data were analyzed with descriptive statistics and ANOVA. The results showed that Bacillus licheniformis exhibited the highest protease production. Maximum activity of 2920.61 U/mL was achieved at 48 hours in a medium containing 2.5% fish waste and 1% molasses. ANOVA confirmed that fish waste concentration, molasses concentration, bacterial strain, and their interactions had statistically significant effects on protease production. Scale-up experiments in a bioreactor retained 92.6% of the laboratory-scale yield, demonstrating the industrial potential of the process. Overall, the findings highlight fish processing waste as a valuable raw material for sustainable industrial protease production.