Maksiller premolar ve molar diş eksikliklerinde dental implant öncesi gerçekleştirilen maksiller sinüs, kemik ve yumuşak doku ölçüm ve değerlendirmelerinde sıfır eko zamanlı manyetik rezonans görüntülemenin kullanılabilirliği
The zero echo time magnetic resonance imaging for pre-implant assesment of bone, soft tissue and maxillary sinus areas in posterior maxillary edentulism
  1. Tez No: 975722
  2. Yazar: MERVE SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ NİGAR GÜNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), dental implant tedavisi öncesinde cerrahi alanın incelenmesi, kemik yapısının ve boyutlarının belirlenmesi, bölgedeki anatomik yapılar ile olası varyasyonların saptanması ve mevcut patolojilerin değerlendirilmesi gibi süreçlerde sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntem, cerrahinin planlanmasını kolaylaştırmakta planlama hatalarına bağlı olarak zarar görebilecek anatomik yapıların yerini belirleyerek hem operasyon sırasında hem de sonrasında ortaya çıkabilecek komplikasyonları en aza indirmektedir. Ancak KIBT'nin kullanımı, hastaların iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma miktarını artırmakta ve buna bağlı olarak kanser riski üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bunun yanı sıra, tedavi planlaması ve başarısı açısından kritik olan yumuşak doku değerlendirmeleri, KIBT görüntüleri ile yeterli hassasiyetle yapılamamaktadır. Çalışmamızın amacı, posteriyor maksiller bölgeye uygulanacak dental implantlar öncesinde hem sert hem de yumuşak dokuların yanı sıra maksiller sinüs bölgesinin de değerlendirilmesine olanak sağlayan, iyonizan radyasyon içermeyen bir tanısal yöntem olarak Sıfır Eko Zamanlı Manyetik Rezonans Görüntüleme (SEZ MRG)'nin etkinliğini incelemektir. Bu doğrultuda, SEZ MRG ile elde edilen görüntüler üzerinden yapılan maksiller sinüs ölçümleri, maksiller premolar ve/veya molar bölgede gerçekleştirilen alveolar kemik ve yumuşak doku ölçümleri ile KIBT ve doğrudan ağız içi ölçümlerden elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Çalışmamızda toplam 17 maksiller sinüs ve 35 implant bölgesi incelendi. SEZ MRG, KIBT ve direkt cerrahi ölçüm yöntemleriyle alveol kemik kalınlığı, bukkal ve palatinal dişeti kalınlıkları ve maksiller sinüs ile ilgili çeşitli parametreler değerlendirildi. Kemik ölçümlerinde, yöntemler arasında üçlü ve ikili karşılaştırmalarda değerler arasında anlamlı fark görülmedi. Bukkal dişeti kalınlığının 2., 4. ve 6. mm seviyelerinde yapılan ölçümlerinde de üçlü karşılaştırmalarda gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Palatinal dişeti viii kalınlığı değerlendirildiğinde 2. mm düzeyinde yöntemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Ancak 4. mm düzeyinde SEZ MRG–KIBT (p=0,025*) ve SEZ MRG–cerrahi (p=0,048*) ikili karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı farklar belirlendi. Benzer şekilde, 6 mm düzeyinde SEZ MRG–KIBT (p=0,016*) ve KIBT–cerrahi (p=0,029*) karşılaştırmalarında da istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edildi. Maksiller sinüs ile ilgili incelenen tüm parametrelerde ise arter çapı ölçümleri (p=0,001*) dışında SEZ MRG ve KIBT yöntemleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Elde edilen sonuçlar, kemik kalınlığı gibi klasik MRG tekniklerinde görüntülenmesi oldukça güç olan anatomik yapıların SEZ MRG ile KIBT ve cerrahi ölçümlerle benzer doğrulukta değerlendirilebilmesi, radyasyon içermemesi nedeniyle hem implant planlamasında hem de bölgesel anatomik yapıların incelenmesinde klinisyenlere daha güvenli ve tekrarlanabilir bir alternatif sunma şansına sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, SEZ MRG'nin diş hekimliği pratiğinde rutin kullanımına geçebilmesi için mevcut verilerin daha geniş örneklem gruplarında ve farklı klinik parametreler de inceleyecek ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Cone-beam computed tomography (CBCT) is widely used before dental implant placement to assess the surgical site, characterize alveolar bone morphology, identify regional anatomy and variants, and detect pathology. While CBCT facilitates planning and helps minimize intra- and postoperative complications, it exposes patients to ionizing radiation and provides limited soft-tissue detail. To evaluate the feasibility and diagnostic performance of zero-echo-time magnetic resonance imaging (ZTE-MRI) a radiation- free modality capable of depicting both hard and soft tissues—for pre-implant assessment of the posterior maxilla, including the maxillary sinus. Thirteen patients (9 women, 4 men) were included. In total, 17 maxillary sinuses and 35 planned implant sites were examined. Alveolar bone thickness, buccal gingival thickness, and palatal gingival thickness (at 2, 4, and 6-mm levels) were measured using ZTE-MRI, CBCT, and direct intraoral methods. Maxillary sinus parameters obtained from ZTE-MRI were compared with those from CBCT. No statistically significant differences were found among ZTE-MRI, CBCT, and surgical measurements for alveolar bone dimensions. Buccal gingival thickness at 2, 4, and 6 mm likewise showed no significant inter-method differences. For buccal gingival thickness at 2, 4, and 6 mm showed no significant differences; however, at 2 mm, pairwise analyses revealed lower CBCT values compared with direct surgical measurements, with a statistically significant difference between CBCT and surgery. When palatal gingival thickness vaalues were evaluated, no statistically significant difference was found between the methods at the 2 mm level. However, statistically significant differences were determined in the pairwise comparisons of SEZ MRI– CBCT (p=0.025*) and SEZ MRI–surgical (p=0.048*) at the 4 mm level. Similarly, statistically significant differences were also detected in the 6 mm level comparisons between SEZ MRI–CBCT (p=0.016*) and CBCT–surgical (p=0.029*). For maxillary sinus metrics, ZTE-MRI and CBCT yielded comparable values, with the exception of x arterial canal diameter (p=0,001*), which differed between modalities. Anatomical structures that are challenging to visualize with conventional MRI—such as cortical and trabecular bone thickness—can be assessed with ZTE-MRI with accuracy comparable to CBCT and direct measurements. By eliminating ionizing radiation while enabling concurrent soft-tissue evaluation, ZTE-MRI represents a safer and reproducible alternative for implant planning and regional anatomical assessment in the posterior maxilla. Larger cohorts and broader clinical parameters are warranted to support routine clinical adoption.