2010-2020 yılları arasında kliniğimizde primer hiperparatiroidi nedeniyle opere ettiğimiz hastalarda lokasyon belirlemede preoperatif yapılan görüntüleme yöntemlerinin rolü
The role of preoperative imaging methods in determining the location of patients operated for primary hyperparathyroidism in our clinic between 2010 and 2020
- Tez No: 975728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2010–2020 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde primer hiperparatiroidi nedeniyle opere edilen 183 hastada preoperatif görüntüleme yöntemlerinin tanısal başarısını değerlendirmek amacıyla retrospektif olarak yapılmıştır. Preoperatif ultrasonografi (USG), 99mTc-sestamibi sintigrafisi ve bilgisayarlı tomografi (BT) sonuçları, cerrahi bulgular ve histopatolojik doğrulama ile karşılaştırılmıştır. Görüntüleme yöntemlerinin duyarlılıkları sırasıyla USG için %51.3, sintigrafi için %77.2, USG + sintigrafi kombinasyonu için %85.1 ve USG + BT + sintigrafi kombinasyonu için %93.6 olarak hesaplanmıştır. Preoperatif görüntüleme yöntemleri ile belirlenen lokalizasyonlar, cerrahi bulgularla yüksek oranda uyum göstermiştir. Özellikle kombine görüntüleme kullanımı, ektopik bezlerin doğru tespit edilmesini sağlamış ve operasyon sırasında eksplorasyon ihtiyacını belirgin biçimde azaltmıştır. Tiroid dokusuna komşu veya atipik yerleşimli bezlerde de multimodal yaklaşımın tanısal değeri artmıştır. Frozen section ve nihai patoloji sonuçları arasında yüksek düzeyde uyum bulunmuştur. Görüntüleme yöntemlerinin cerrahi doğrulama ile korelasyonu, operasyon süresinin kısalmasına, nüks oranlarının azalmasına ve kür oranlarının artmasına katkı sağlamıştır. Sonuç olarak, multimodal görüntüleme yöntemlerinin birlikte kullanımı, primer hiperparatiroidi cerrahisinde doğru lokalizasyon ve yüksek başarı oranı için en etkili yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study evaluated the diagnostic performance of preoperative imaging modalities in 183 patients operated for primary hyperparathyroidism between 2010 and 2020 at Erciyes University Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Preoperative ultrasonography (USG), 99mTc-sestamibi scintigraphy, and computed tomography (CT) findings were compared with intraoperative and histopathological results. The sensitivity rates were 51.3% for USG, 77.2% for scintigraphy, 85.1% for the combined use of USG and scintigraphy, and 93.6% for the combination of USG, CT, and scintigraphy. The preoperative imaging findings showed a strong correlation with intraoperative localization. Combined imaging significantly improved the detection of ectopic glands and reduced the need for surgical exploration. The diagnostic value of multimodal imaging was particularly evident in cases with thyroid disease or atypical gland locations. A high concordance was observed between frozen section and final pathology results. The correlation between imaging and surgical findings contributed to shorter operative times, lower recurrence rates, and improved cure outcomes. In conclusion, multimodal preoperative imaging provides the most reliable strategy for accurate localization and optimal surgical success in primary hyperparathyroidism.