Yaşlı ve çok yaşlı hastalarda renal biyopsi endikasyonları ve sonuçlarının değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Evaluation of renal biopsy indications and results in elderly and very elderly patients: A single center experience
  1. Tez No: 975729
  2. Yazar: DİLARA SEZER YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yaşlanma vücuttaki tüm organ ve sistemler gibi, böbrekler üzerinde de önemli etki ve sonuçlara yol açmaktadır. İlerleyen yaşa eşlik eden komorbiditeler ve artan ilaç kullanımı böbreklerde ayrıca olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu durum yaşlı olgularda yapılan böbrek biyopsi sonuçlarına bakıldığında, genç bireylere göre daha farklı primer ve sekonder renal patolojilerle karşılaşılabileceğini akla getirmektedir. Bu nedenle, çalışmamız yaşlı ve çok yaşlı olgularda renal biyopsi endikasyonlarının ve renal biyopsi sonuçlarının genç olgulara göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmada 01.01.2014-31.12.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalına başvurarak böbrek biyopsisi yapılan toplam 1279 hasta taranmıştır. Çok yaşlı olgu grubu 80 yaş ve üzeri hastalardan, yaşlı hasta grubu 65-79 yaş aralığındaki hastalardan ve kontrol grubu olarak genç hasta grubu ise 18-64 yaş aralığındaki hastalardan oluşturulmuştur. Tüm olguların dosya verileri incelenmiş, çok yaşlı ve yaşlı olgu gruplarında yetersiz verisi olanlar elendikten ve kontrol grubu örneklem büyüklüğü hesaplandıktan sonra, çok yaşlı grubuna 9, yaşlı grubuna 184, genç olgu grubuna 199 olmak üzere toplam 392 hasta dahil edilmiştir. Olguların dosya verileri retrospektif olarak incelenmiş, demografik verileri, biyopsi endikasyonları, histopatolojik değerlendirme sonuçları, ilaç kullanımları, komorbiditeleri kaydedilmiştir. Veriler yaş gruplarına göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Renal biyopsi endikasyonları incelendiğinde 193 yaşlı ve çok yaşlı hastanın 96'sında akut böbrek hasarı (ABH) (%49), 88'inde hematüri (%45), 81'inde nonnefrotik düzeyde proteinüri (%41), 63'ünde nefrotik düzeyde proteinüri (%32) olduğu saptanmıştır. Genç olgu grubunda ise renal biyopsi endikasyonunun 83 (%41) olguda nonnefrotik düzeyde proteinüri, 75 (%37) hematüri, 54 (%27) nefrotik düzeyde proteinüri ve 46 (%23) olguda ABH olduğu görülmüştür. Yaşlı ve çok yaşlı olgularda ABH endikasyonu ile böbrek biyopsi yapılma oranı genç gruba göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p<0.001). Renal biyopsi sonuçları incelendiğinde hem genç hem de yaşlı ve çok yaşlı gruplarında en sık sonucun diyabetik nefropati (genç 51 olgu, %25,63; yaşlı/çok yaşlı 43 olgu, %22,28) olduğu izlenmiştir. Gençlerde en sık karşılaşılan 2. biyopsi sonucu immünglobulin A (IgA) nefropati(34 olgu, %17,09) , 3. fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS) (27 olgu, %13,57), 4. membranöz nefropati (22 olgu, %11,06) olarak bulunmuştur. Yaşlı/çok yaşlılarda diyabetik nefropatiden sonra en sık görülen sonuçlar ise sırası ile membranöz nefropati (36 olgu, %18,65), amiloidoz (20 olgu, %10,36) ve tübülointerstisyel nefrit (TİN, 12 olgu, %6,22) olarak saptanmıştır. Renal biyopsi sonuçlarının yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde aralarında anlamlı fark olduğu izlenmiştir (p<0,001). Post-Hoc analiz yapıldığında bu farkı yaratan sonuçların, yaşlı ve çok yaşlılarda gençlere göre belirgin daha sık saptanan TİN (p<0,05) ve gençlerde daha sık saptandığı izlenen IgA nefropati(p<0,05) ve FSGS(p<0,05) olduğu anlaşılmıştır. Yaşlı ve çok yaşlı olgularda diyabet (%51,3), malignensi (%27,46) ve kalp yetmezliği (%19,2) sıklığının gençlere göre anlamlı olarak yüksek olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0.007, p<0.001, p=0.001). Bu oranlar gençlerde sırasıyla %37,6, %6,03 ve %8 olarak saptanmıştır. Gençlerin %85,4'ünün yaşlı ve çok yaşlı grubun %85 inin olmak üzere tüm olguların %85,2'sinin hipertansiyonu olduğu saptanmıştır; hipertansiyonun yaşlara göre görülme sıklığında bir fark olmadığı izlenmiştir. Sonuç: Yaşlı/çok yaşlılarda en sık renal biyopsi endikasyonu ABH iken, gençlerde en sık endikasyon nonnefrotik düzeyde proteinüri olarak bulunmuştur. Biyopsi sonuçlarına bakıldığında hem genç hem yaşlı/çok yaşlı grupta en sık saptanan renal biyopsi sonucu diyabetik nefropatidir. Diyabetik nefropatiden sonra gençlerde sırasıyla IgA nefropati ve FSGS, yaşlı ve çok yaşlılarda ise diyabetik nefropatiden sonra en sık karşılaşılan sonucun sırasıyla membranöz nefropati, amiloidoz ve TİN olduğu izlenmiştir. Ancak gençler ve yaşlı/çok yaşlı hasta grupları arasındaki esas farkı yaratan nedenin gençlerde daha sık olduğu izlenen IgA nefropati ve FSGS'nin yanı sıra yaşlı/çok yaşlılarda daha sık görülen TİN olduğu dikkati çekmiştir. Bu sonuç kanaatimizce yaşlılarda önemli derecede ön plana çıkan ABH ve TİN konusunda bölgemizde ve belki de tüm dünyada yaşlılarda artmış ABH ve TİN sıklığı nedenlerini incelemek ve önlem almak gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Aging, like all organs and systems in the body, has significant effects and consequences on the kidneys. Comorbidities and increased medication use that accompany getting older also have negative effects on the kidneys. This suggests that renal biopsy results in elderly patients may reveal different primary and secondary renal pathologies compared to younger individuals. Therefore, our study aimed to investigate whether renal biopsy indications and results in elderly and very elderly patients differ compared to younger patients. Materials and Methods: In the study, a total of 1279 patients who applied to Mersin University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Nephrology Department and underwent kidney biopsy between 01.01.2014 and 31.12.2024 were screened. The very elderly patient group consisted of patients aged 80 and over, the elderly patient group consisted of patients aged 65-79, and the young patient group, as the control group, consisted of patients aged 18-64. After reviewing the patient data for all cases and eliminating those with insufficient data in the very elderly and elderly patient groups and calculating the control group sample size, a total of 392 patients were included: 9 in the very elderly group, 184 in the elderly group, and 199 in the young group. The patient data were retrospectively reviewed; demographic data, biopsy indications, histopathological evaluation results, medication use and comorbidities were recorded. The data were then evaluated by age group. Results: When renal biopsy indications were examined, it was found that of 193 elderly and very elderly patients, 96 (49%) had acute kidney injury(AKI), 88 (45%) had hematuria, 81 (41%) had nonnephrotic-level proteinuria, and 63 (32%) had nephrotic-level proteinuria. In the young group, renal biopsy indications were nonnephrotic-level proteinuria in 83 (41%), hematuria in 75 (37%), nephrotic-level proteinuria in 54 (27%), and AKI in 46 (23%). The rate of renal biopsy performed for AKI indications in the elderly and very elderly patients was significantly higher than in the young group (p<0.001). When renal biopsy results were examined, diabetic nephropathy was the most common finding in both the young, elderly, and very elderly groups (51 young cases, 25,63%; 43 elderly/very elderly cases, 22,28%). The second most common biopsy result in young people was Immunoglobulin A (IgA) nephropathy (34 cases, 17,09%), followed by focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) (27 cases,13,57%). The most common results in the elderly/very elderly after diabetic nephropathy were membranous nephropathy(36 cases,18,65%), amyloidosis (20 cases, 10,36%), and tubulointerstitial nephritis (TIN, 12 cases,6,22%), respectively. A significant difference was observed between the age groups when renal biopsy results were distributed (p<0.001). Post-hoc analysis revealed that the results contributing to this difference were TIN (p<0,05), which was significantly more common in the elderly and very elderly than in the young, and IgA nephropathy (p<0,05) and FSGS (p<0,05), which were more common in the young. The prevalence of diabetes (51,3%), malignancy (27,46%), and heart failure (19,2%) was significantly higher in elderly and very elderly patients compared to young patients (p=0.007, p<0.001, p=0.001, respectively). These rates were 37,6%, 6,03%, and 8% in young patients, respectively. Hypertension was found in 85,2% of all patients, including 85,4% in young patients and 85% in elderly and very elderly patients; no difference in the prevalence of hypertension was observed by age. Conclusion: The most common renal biopsy indication in the elderly/very elderly was AKI, while nonnephrotic-level proteinuria was the most common indication in young people. Biopsy results indicated that diabetic nephropathy was the most common renal biopsy finding in both the young and elderly/very elderly groups. Following diabetic nephropathy, the most common findings in young people were IgA nephropathy and FSGS, respectively, while in the elderly and very elderly, the most common findings were membranous nephropathy, amyloidosis, and TIN, respectively. However, it is noteworthy that the main difference between the young and elderly/very elderly patient groups is not only IgA nephropathy and FSGS, which are observed to be more common in young people, but also TIN, which is more common in the elderly/very elderly. This result, in our opinion, points to the need to examine the reasons for the increased prevalence of AKI and TIN in the elderly, both prominent in our region and perhaps globally, and to take preventative measures.