Öğretmenlerin toplumsal değerler algısındaki dönüşüm: Kuşaklar arasında inceleme
Aleration in teachers' perception of social values: A intergenerational analysis
  1. Tez No: 975755
  2. Yazar: SÜMEYRA KALKAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma toplumun bir parçası olan eğitim kurumlarında yer alan öğretmenlerin toplumsal değerlere karşı nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu ve nasıl bir yaklaşım sergilediğini irdelemektedir. Bu kapsamda amaçlı örneklem dahilinde seçilen İstanbul'da devlet okullarının ortaokul ve lise kademesinde görev alan toplam 18 öğretmenden elde edilen verilerle çalışılmıştır. Bu çalışmada yeni öğretmen (1-5 yıl arası mesleki tecrübe) ve kıdemli öğretmen (20 yıl ve üzeri mesleki tecrübe) olarak belirlenen her iki gruptan 9 katılımcı yer almıştır. Araştırma türleri arasında nitel olarak çalışılan olgubilim modeli kullanılmıştır. Araştırma, yarı yapılandırılmış sorularla gerçekleştirilen görüşlerden elde edilen veriler sonucunda analizde beş kategori ve on üç alt başlık olarak belirlenmiştir. Belirtilen öğretmen grupları arasında yapılan kıyaslama neticesinde alt başlıklardan sadece ikisinde fark görülmemiştir. Değerler eğitimine dikkat çekebilecek bu çalışma, toplumsal değerlere yönelik kısıtlı çalışmalara katkı sağlayabileceği gibi yer alan bulguların yanı sıra belirlenen politikaları uygulama konusunda mevcut sisteme dair eleştiri yapma imkanı sunmuştur. Bu eleştirinin odağını hem öğretmen hem sistem hem toplum oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the perspectives and approaches of teachers in educational institutions, which are integral to society, toward social values. Data was collected from a total of 18 teachers working in middle and high schools in Istanbul, selected through a purposive sampling method. This study included nine participants from each group: novice teachers (1-5 years of professional experience) and veteran teachers (20 years or more of professional experience). A qualitative phenomenological model was employed as part of the research. The data obtained from the opinions expressed through semi-structured questions was analyzed into five categories and thirteen subheadings. A comparison between the specified teacher groups yielded no significant differences in only two of these subheadings. This study, which can draw attention to values education, contributes to the limited studies on social values and, in addition to the findings, offers an opportunity to critique the current system regarding the implementation of established policies. This critique focused on both teachers, the system, and society.