Bazı şeker pancarı genotiplerinin çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine nano partiküllerin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of nanoparticles on germination and seedling development of some sugar beet genotypes
- Tez No: 975756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SEFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, doğada yaygın olarak bulunan ve biyolojik sistemler üzerinde geniş spektrumlu etkiye sahip iki farklı nanopartikülün (ZnO ve CuO) çeşitli konsantrasyonlarının şeker pancarı çeşitleri (Kuzgun kaplı ve Kuzgun kapsız) üzerindeki çimlenme ve fide gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2025 yılında Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi laboratuvarında yürütülmüştür. Laboratuvar ortamında, şeker pancarı genotiplerine ait tohumların yüzey sterilizasyonu %1 sodyum hipoklorit çözeltisinde 10 dakika bekletilerek yapılmış, ardından beş kez distile su ile yıkanıp kurutulmuştur. Hazırlanan tohumlar, kontrol grubu ve 300, 600, 900, 1200, 1500, 1800 ve 2100 mg/l konsantrasyonlarındaki ZnO ve CuO çözeltilerinde 18 saat süreyle bekletilmiştir (Gül vd., 2024). İşlem sonunda, tohumlar üç kez saf su ile yıkanarak filtre kağıtları üzerinde tamamen kuruyana kadar bekletilmiştir. Deney kapsamında, her petri kabına 20 tohum olacak şekilde üç tekerrürlü ekim yapılmıştır. Her nanopartikülün yedi farklı dozu ve kontrol grubu olacak şekilde düzenlenen bu deneyde, tohumlar çimlenme süreci için karanlık bir ortama yerleştirilmiştir. Deney süresince her gün çimlenen tohumların sayımı yapılmış, petri kaplarındaki filtre kağıtlarının nem düzeyi kontrol edilerek gerekli düzenlemeler sağlanmıştır. Petri kaplarında yapılan gözlemler, steril torf ortamında viyollerde gerçekleştirilen ekimlerle paralel olarak izlenmiştir. Viyollerde yürütülen çalışma, yaklaşık 18 °C sıcaklığa sahip oda koşullarında gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, uygulanan nanopartiküller ve farklı dozları incelenen tüm parametreler üzerinde anlamlı etkiler göstermiştir. Çimlenme oranı hariç, nanopartikül konsantrasyonlarının kök uzunluğu, kök çapı, sürgün uzunluğu ve kök ağırlığı gibi büyüme parametreleri üzerinde önemli değişimlere neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, farklı nanopartikül türleri ve benzer konsantrasyon aralıklarının kullanıldığı çalışmaların tekrarlanması ve daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of different concentrations of two nanoparticles, zinc oxide (ZnO) and copper oxide (CuO), which are naturally widespread and have broad biological impacts, on the germination and seedling development of sugar beet varieties (Kuzgun coated and Kuzgun uncoated). The research was conducted in 2025 at the Laboratory of Kastamonu University Faculty of Veterinary Medicine. Initially, sugar beet seeds were surface sterilized by immersion in 1% sodium hypochlorite solution for 10 minutes, rinsed five times with distilled water, and dried. The prepared seeds were then soaked in ZnO and CuO solutions at concentrations of 0 (control), 300, 600, 900, 1200, 1500, 1800, and 2100 mg/L for 18 hours. Following this treatment, seeds were washed three times with pure water and dried on filter papers. For germination, 20 seeds were sown in each Petri dish with three replications. The experiment included seven different nanoparticle doses in addition to the control group. Germination was carried out in a dark environment, and the number of germinated seeds was recorded daily. The moisture level of the Petri dish filter papers was regularly monitored and adjusted. In parallel, observations were also performed in trays filled with sterile peat under room conditions, with an average temperature of approximately 18°C. The results demonstrated that the nanoparticles and their concentrations significantly influenced all examined parameters. While germination rate was less affected, growth traits such as root length, root diameter, shoot length, and root weight showed substantial variations depending on nanoparticle type and dose. In conclusion, it is suggested that further studies be conducted with different and widely used nanoparticles at similar concentration ranges to better understand their effects on plant growth and development.