28 numaralı Gaziantep Şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H. 1077-1079 /m.1666-1668. s.140-279)
Transcription and evaluation of Ayintab court record number 28 (H. 1077-1079 / m. 1666-1668 p. 140-279)
- Tez No: 975766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı taşra şehirlerinden Gaziantep'in (Ayntab) 17. Yüzyıl ortalarındaki sosyal, ekonomik ve hukuki yapısının incelenmesini ve değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışma, 28 Numaralı Gaziantep Şer'iyye Sicilinin 140-279 sayfaları arasını konu almaktadır. Çalışma sırasında sicilde bulunan belgeler transkript edilmiş ve kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Konu olan sicil içerisinde kadı hükmü ile sonuçlanan davalar (mehr, hakaret, darb vb.), alacak-verecek kayıtları, miras taksimleri, vakıf işlemleri, vasi ve vekil tayinleri ve merkezi idareden gelen emir ve yazışmalar gibi belgeleri kapsamaktadır. Bu çalışma Osmanlı hukuk sistemine, şehir tarihine ve bunun devamı olan şer'iyye sicilleri üzerine çalışma yürüten araştırmacılara özgün bir kaynak sunmaktadır. Bu bağlamda konu olan çalışma hem yerel tarih çalışmalarına hem de Osmanlı arşiv belgelerinin akademik değerlendirilmesine yönelik eksikliği gidermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to analyze and evaluate the social, economic and legal structure of Gaziantep (Ayntab), one of the Ottoman provincial cities, in the mid-17th century, focuses on pages 140-279 of Gaziantep Şer'iyye Registers No. 28. During the study, the documents in the register were transcribed and a comprehensive assessment was made. The subject registry includes documents such as cases concluded by the judgment of the kadi (mehr, insult, coup, etc.), records of receivables and payables, inheritance divisions, foundation transactions, guardian and proxy appointments, and orders and correspondence from the central administration. This study offers an original source for researchers working on the Ottoman law system, urban history and its continuation, the shar'iyye registers. In this context, this study aims to fill the gap in both local history studies and the academic evaluation of Ottoman archival documents.