28 numaralı Ayıntâb şer'iyye sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1077-1079/m.1666-1668 s.280-419)
Transcription and evaluation of Ayintab court record number 28 (H. 1077-1079/ bc.1666-1668 p.280-419)
- Tez No: 975761
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Şer'iyye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nde kadılar tarafından görülen mahkemelerdeki davaların yazıldığı defterlerdir. Bu defterler yazıldığı dönemden birçok unsur barındırmaktadır. Bu belgelerin içerisinde fermân, berât ve buyruldu gibi idari belgelerin yanı sıra sosyal konuları içeren miras, vasi tayini, boşanma, nafaka ve alacak-verecek gibi belgeler de mevcuttur. Şehirlerin ve köylerin adli, sosyal, idari, ekonomik ve kültürel durumlarını göstermesi sebebiyle, Osmanlı Devleti'nin sosyal yapısını inceleyen araştırmacılar için büyük bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca döneminde yazılması hasebiyle birinci el kaynak niteliğini taşımaktadır. Bu çalışmada Hicri 1077-1079/ Miladi 1666-1668 tarihleri arasını kapsayan 28 Numaralı Ayıntab Şer'iyye Sicili'nin 280 ile 419 sayfa aralığının transkripsiyonu, tasnifi ve özeti yapılmış, tespit edilen 331 belgenin genel bir değerlendirmesi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Şer'iyye Registers are record books documenting the legal proceedings overseen by judges (kadıs) within the Ottoman Empire. These registers contain a wealth of information reflective of the period in which they were written. Alongside administrative documents such as firmans, berats, and buyruldus, they also include materials dealing with social matters—such as inheritance, guardianship appointments, divorce, alimony, and debt settlements. As sources that reflect the judicial, social, administrative, economic, and cultural conditions of cities and villages, they are immensely valuable to researchers studying the social structure of the Ottoman Empire. Furthermore, having been written contemporaneously, these registers serve as primary sources. In this study, the transcription, classification, and summary of pages 280 to 419 of the 28th Ayıntab Şer'iyye Register covering the years Hijri years 1077-1079 / Gregorian years 1666-1668 have been completed, and a general evaluation of the 331 identified documents has been provided.