Sporcu öğrencilerin ruminasyon düzeyleri ile bilişsel esneklikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between athlete-students' rumination levels and cognitive flexibility
  1. Tez No: 975779
  2. Yazar: KEZİBAN BUKET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sporcu öğrencilerin ruminasyon düzeyleri ile bilişsel esneklikleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu iki parametrenin belirlenen demografik değişkenler açısından ilişkilerini ve farklılaşmalarını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Bayburt Üniversitesi'nde aktif olarak spor yapan 404 öğrenci örneklem olarak belirlenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği ve Sporda Bilişsel Esneklik Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yüzde ve frekans dağılımları, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Aynı zamanda bu testlere bağlı değerlerin Bonferroni düzeltmeleri yapılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda, sporcu bilişsel esneklik envanterinin kontrol alt boyutu ile yaş arasında anlamlı bir ilişki, kontrol alt boyutunda ayrıca cinsiyet açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Spor müsabakası ruminasyonu ve sporcu bilişsel esnekliğinin alternatifler alt boyutu açısından ise spor yaşı ile anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Haftalık antrenman yoğunluğu değişkeninde ise toplam bilişsel esneklik puanları açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Psikolojik desteğin performansa olumlu etkisine olan inanç değişkeni ile spor müsabakası ruminasyon puanları incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, spor müsabakası ruminasyonu ile sporcu bilişsel esneklik toplam puanı ve alternatifler alt boyutu arasında anlamlı ilişkiler gözlenirken, kontrol alt boyutunda anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç olarak, katılımcıların ruminasyon düzeylerinin özellikle alternatif üretme kapasitesiyle ilişkili olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to examine the relationship between athletes' rumination levels and cognitive flexibility, as well as to investigate how these two variables vary and relate according to selected demographic factors. The study sample consisted of 404 students actively engaged in sports at Bayburt University during the fall semester of the 2024-2025 academic year. A relational screening model, one of the quantitative research methods, was employed, and data were collected using a Personal Information Form, the Sport Competition Rumination Scale, and the Cognitive Flexibility in Sport Scale. The obtained data were analyzed using various statistical methods, including percentage and frequency distributions, Pearson correlation analysis, independent samples t-tests, and ANOVA, with Bonferroni corrections applied where necessary. As a result of the analyses conducted in the study, a significant relationship was found between the control sub-dimension of the Athlete Cognitive Flexibility Inventory and age, and significant differences were also identified in the control sub-dimension in terms of gender. Significant relationships were also observed between sport experience and both sport competition rumination and the alternatives subscale of cognitive flexibility. Regarding weekly training intensity, significant differences were found between groups in terms of total cognitive flexibility scores. Furthermore, when examining the belief in the positive effect of psychological support on performance, significant differences in sport competition rumination scores were identified among groups. While sport competition rumination was significantly correlated with total cognitive flexibility and the alternatives subscale, no significant relationship was found with the control subscale. In conclusion, the participants' rumination levels may be particularly associated with their capacity for generating alternatives.