İşletmelerde Öz Yetenek ve Kurumsallaşma İlişkisinde Stratejik İş Birliğinin Aracılık Rolü: Tr33 Bölgesinde Bir Araştırma
The Mediating Role of Strategic Collaboration in the Relationship Between Core Competence and Institutionalization in Enterprises: A Study in the TR33 Region
- Tez No: 975778
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN, PROF. DR. CEREN KARAVELİOĞLU, DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNDERE FİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu proje, TR33 Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerde öz yetenek, kurumsallaşma ve stratejik iş birliği arasındaki ilişkileri incelemekte; özellikle stratejik iş birliğinin bu ilişkideki aracılık rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın özgün değeri, bölgesel kalkınmada kritik bir konuma sahip olan TR33 illerinde (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak) işletmelerin rekabet gücünü belirleyen dinamikleri bütüncül bir model çerçevesinde değerlendirmesi ve literatürde sınırlı yer bulan öz yetenek–kurumsallaşma etkileşimini stratejik iş birliği bağlamında ele almasıdır. Bu yönüyle çalışma, hem akademik hem de uygulamalı yönetim bilimine katkı sunmayı hedeflemektedir. Araştırmada nicel yöntem temel alınacak; TR33 Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerden elde edilecek verilerle yapısal eşitlik modeli (SEM) kullanılarak öz yetenek → stratejik iş birliği → kurumsallaşma ilişkileri test edilecektir. Veri toplama aracı olarak daha önce geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçekler kullanılacak, analizlerde doğrulayıcı faktör analizi ve aracılık testleri uygulanacaktır. Araştırmanın bu yönü, modelin istatistiksel olarak sağlam bir biçimde sınanmasını mümkün kılmaktadır. Proje yönetimi üç aşamada yürütülecektir: (1) alan yazın taraması ve ölçek uyarlamaları, (2) TR33 Bölgesi'ndeki işletmelerle veri toplama süreci, (3) veri analizi, raporlama ve sonuçların paydaşlarla paylaşılması. Projenin yaygın etkisi açısından, elde edilen bulguların TR33 Bölgesi'ndeki işletmelere kurumsallaşma süreçlerini iyileştirme, stratejik iş birliklerini etkinleştirme ve öz yeteneklerini rekabet avantajına dönüştürme konusunda rehberlik etmesi beklenmektedir. Ayrıca proje çıktıları, bölgesel kalkınma ajansları, KOBİ'ler ve politika yapıcılar için uygulanabilir öneriler sunarak bölgesel büyüme ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This project aims to examine the relationships among core competencies, institutionalization, and strategic alliances within enterprises operating in the TR33 Region of Türkiye. The primary contribution of the study lies in analyzing the mediating role of strategic alliances within the core competency–institutionalization relationship, offering a holistic model that has been limited in previous literature. By focusing on the TR33 provinces (Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak), the project provides original insights into the regional dynamics that shape competitive advantage and organizational development. A quantitative research design will be employed. Data will be collected from enterprises across the TR33 Region using validated measurement scales. The relationships among core competencies, strategic alliances, and institutionalization will be tested through Structural Equation Modeling (SEM). Confirmatory factor analyses and mediation tests will be applied to ensure statistical precision and reliability, enabling a robust evaluation of the proposed research model. The project will be conducted in three phases: (1) literature review and scale adaptation, (2) data collection in cooperation with regional enterprises, chambers of commerce, and industrial zones, and (3) data analysis, reporting, and dissemination of findings The expected impact of the project is considerable. The findings will offer enterprises in the TR33 Region practical guidance on enhancing institutionalization processes, developing more effective strategic alliances, and transforming their core competencies into sustainable competitive advantages. Moreover, the study will provide actionable recommendations for regional development agencies, SMEs, and policymakers, contributing to regional growth and long-term economic sustainability.