The Analysis of 'make or buy' decisions and the related business policies in the communicotions industry both in Turkey and around the world
Komünikasyon sektöründeki 'üretim ve satım alma' kararları ve buna bağlı iş politikalarının analizi
  1. Tez No: 97578
  2. Yazar: BURCU HEPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ARİF ADLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET İletişim, en sade anlatımla iki değişik taraf veya değişik odak arasındaki bilgisel veya duygusal haber alışverişi olarak tanimlanabilir. Bilginin en değerli meta haline geldiği günümüzde, herhangi bir ulusun 21. Yüzyıla veya başka bir değişle“bilişim toplumuna”hazırlanmasının anahtarı telekomünikasyon sektörüdür. Bu nedenle, bilginin üretimi kadar bilginin iletimi ve dolaylı olarak bu iletişim için gerekli olan altyapı da çok büyük önem kazanmaktadır. Telekomünikasyon sektöründe her gün yeni ve büyük olanaklar sunan sistemler geliştirilmektedir. Artık mevcut altyapı, dünya bilgi trafiğini kaldıramamaktadır. Bir taraftan sosyal ve ekonomik ihtiyaçların değişimi ve yoğunlaşması, diğer taraftan bilgisayar sistemlerinin küresel boyutta bağlantılanması sonucu telekomünikasyon sektörü büyük bir değişim ve gelişim süreci içerisindedir. Bu değişimlerden birincisi, çağımızın“iletişim toplumundan bilişim toplumuna”geçiş olarak ifade edilen derin değişimin altyapısını kuran teknolojiler üretiliyor olmasıdır. Bu nedenle, uluslar da bu sürecin dışında kalmamak için bilişim altyapısına büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Sektörde yaşanan ikinci büyük değişim ise, kamu tekellerinin kaldırılması ve piyasaların rekabete açılmasıdır. Aynı zamanda, tekelciliğin kalkmasıyla birlikte, iletişim sektöründe kullanıcıların etkinliği de artmıştır. Öyle ki, teknolojideki en son gelişmeler, talepleri üst düzey bir kalitede yanıtlamak, en kısa zamanda yanıtlamak ve en ucuza sağlamak amacıyla gerçeWeştirilmektedir.Aynı zamanda veri, ses ve görüntü trafiğinin aynı ortamda, güvenli ve hızlı bir şekilde aktarılması ihtiyacı mevcut altyapının yeniden yapılandırılması ihtiyacını gündeme getirmektedir. Bütün bu gelişmelerin ışığında telekomünikasyon şirketleri ayakta kalabilmek, bu rekebet ortamında her gün daha yeni ve daha iyi hizmet ve ürünler sunabilmek için sürekli stratejik yapılanma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, iletişim ve telekomünikasyonun tarihçesini ve gelişimini incelemek, ilgili sistem ve altyapıları karşılaştırmak, günümüzde telekomünikasyon sektörünün durumunu incelerken yeni gelişmeler ışığında yakın gelecekteki teknolojileri tespit etmek, bunu yaparken hem dünyada hem de Türkiye'deki telekomünikasyon şirketlerinin stratejik kararlarını daha kapsamlı değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication enables society to span distances by moving beyond face to face communications. As communications improve in a society, it becomes capable of more specialization and diversity. Communication must stay in step or lead technological improvement. Today, communication and technology, which lead to the latest developments in the telecommunications and Internet, have marked the starting of the information age that the world is experiencing nowadays. The telecommunications industry today is on the verge of major changes that are being brought about by the increasing significance of the Internet in the economy and the digitalization of voice and video networks. What is occurring in this sector is a convergence or a consolidation of voice, video, and data networks made possible by their digitalization; rather than three separate networks, a single digital network can be used to transport the three types of information streams. While the digitalization of long-distance voice networks has been occurring for many years, it has not yet been extensively seen at the retail telecommunications level. It is expected that these changes will greatly impact not only the voice and data communication infrastructure, but also equipment manufacturers, long-distance companies, and government regulators. The ongoing deregulation of the telecommunications industry has created an urgent need for telecommunication companies to create new products and enhance current services while reducing costs. Many of these companies have opted to outsource the creation, implementation, and support of new products in order to respond to immediate market requirements. With the explosion of competition, comes an immediate need for telecommunications companies to retain their market share while growing and expanding into new markets. These companies must distinguish themselves from their new competitors by providing enhanced services and new technology while simultaneously lowering prices and operating costs. Moreover, these new technologies must also be delivered to market quickly and correctly the first time. All too often, large telecommunication companies are not prepared to create, fully implement, and support all of their new technology requirements with the speed the market-place mandates for success. As a result, they outsource their traditional, self- grown, long-lead time, large infrastructure based hardware, software and system integration needs to other organizations, which can deliver faster and with dramatically lower costs. It takes more than great technology to make a successful product. In an era marked by short product cycles, technical interdependence of products, fluid industry standards and globalization of markets, few companies can field all the resources needed to exploit the full potential of a new invention before it becomes obsolete. The emerging technology companies are seeking for strategic solutions in order to assemble these resources and to close the gap between promising prototype and popular product.The leverage of companies' core skills and resources should be a managerial objective for an organization. In order for a firm to achieve this strategic aim, two main approaches should be followed; concentrating internal resources on a set of“core competencies”where achievable, definable and sustainable preeminence can be delivered, thereby providing unique value to customers; and outsourcing other activities, including many traditionally considered integral to any company for which there is neither a critical strategic need or special capabilities. This strategy is usually employed in the choice of making, (developing systems in-house,) or buying, (either products or services). In this paper, after a brief history of communications and descriptions of all types of communication techniques used since the primitive times, a foundation to explain the telecommunications history as well as the latest technologies of telecommunications is established. Next, assumptions concerning the future of the telecommunications industry, the current state and the developments in telecommunications sector will be presented. Later in the paper, the impact of the rapid technological, social and economic changes on both R&D as well as the manufacturing management in the sector will be discussed. This research aims to discuss how the management in the telecommunications sector might need to react to these global changes, discussing the“make or buy decisions”considered by the organizations in software, hardware and manufacturing fields. Finally, the paper will conclude with an implications section to discuss the radical changes in the global market as well as in Turkey's telecommunications sector, the role and the current position of Türk Telekom in the market, compared with the major telecommunications firms in the private communications sector.