Savunma ve askeri uygulamalarda kullanılmak üzere GSM ve L, S, C bant jammer anten tasarım, modelleme, analiz ve testleri
GSM and L, S, C band jammer antenna design, modeling, analysis and testing for use in defense and military applications
  1. Tez No: 975793
  2. Yazar: SEFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, savunma sanayi teknolojilerinde kullanılmak üzere GSM ve L, S, C bant frekanslarında kesici olarak görev yapmak üzere jammer anten tasarımı, modellemesi, analizi ve testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tez çalışmasında haberleşme sistemlerinin detaylarından, haberleşmenin tarihsel gelişiminden, jammer sistemlerinden, RF (radyo frekans) sistemlerinden, anten türlerinden, antenlerin çalışma prensiplerinden ve antenlerin parametrelerinden bahsedilmektedir. Jammer antenin modelleme ve tasarım sürecinde RF bileşenlerde ve elektromanyetik analiz alanlarında sıklıkla kullanılan CST Studio Suite program kullanılmıştır. Bu yazılımın sunduğu parametrik çalışma sayesinde birçok farklı tasarım üzerinde çalışılmıştır. Modellemesi gerçekleştirilen antenin tasarımı CST Studio Suite programında en uygun şekilde gerçekleştirildikten sonra üretimi gerçekleştirilmiş olup anten testleri prototip üzerinde gerçekleştirilmiştir. Üretilen anten Vektör Nerwork Analizör (VNA) ile ölçülmüş olup tasarımdaki değerlerle benzer sonuçlar elde edilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen anten 600 MHz ve 6 GHz arasında VSWR değeri 2'nin altında çalışmaktadır. Jammer anten 172,7 mm uzunluğa sahiptir. Ayrıca konik açıklıklar 45 mm çapındadır. CST Studio Suite programında 6 GHz frekans değerinde anten kazancı 5.94 dBi olarak ölçülmekte olup üretilen antenin yansımasız oda testinde aynı frekansda 4.81 dBi kazanca sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca antenin VNA sonuçları MATLAB programı ile de çizdirilmiş olup anten tasarımı ve üretimi arasındaki benzerlikte tespit edilmiştir. Bu bulgular, göz önünde bulundurulduğunda önerilen antenin savunma sanayi ve askeri sistemlerde GSM ve L, S, C bandlarda aktif olarak kullanılabileceğini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, jammer antenna design, modelling, analysis and tests are carried out for GSM and L, S, C band frequencies to be used in defence industry technologies. In addition, the details of communication systems, historical development of communication, jammer systems, RF (radio frequency) systems, antenna types, working principles of antennas and parameters of antennas are mentioned in the thesis. In the modeling and design process of the jammer antenna, CST Studio Suite software, which is frequently used in RF components and electromagnetic analysis fields, was used. Thanks to the parametric work offered by this software, many different designs have been worked on. After the design of the modelled antenna was optimized in the CST Studio Suite program, the antenna was manufactured and the antenna tests were carried out on the prototype. The fabricated antenna was measured with Vector Network Analyzer (VNA) and similar results were obtained with the design values. The fabricated antenna operates between 600 MHz and 6 GHz with VSWR below 2. The jammer antenna has a length of 172.7 mm. In addition, the conical apertures are 45 mm in diameter. In the CST Studio Suite program, the antenna gain at 6 GHz is measured as 5.94 dBi, and it is determined that the fabricated antenna has a gain of 4.81 dBi at the same frequency in the reflection-free room test. In addition, the VNA results of the antenna were plotted with MATLAB program and the similarity between the antenna design and fabrication was determined. Considering these findings, the proposed antenna can be actively used in GSM and L, S, C bands in defense industry and military systems.