Malnütrisyonu olan yaşlı bireylerde oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluating oxidative stress parameters in older adults with malnutrition
  1. Tez No: 975792
  2. Yazar: AYŞEGÜL UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER, DR. ZEYNEP ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Malnütrisyon, yaşlı hastalarda oldukça sık görülen geriatrik bir sendrom olup artmış komplikasyonlara, uzamış hastane yatışlarına, mortalitede artışa sebep olmaktadır. Kronik inflamatuvar durumlar ve artmış oksidatif stres, malnütrisyonun patogenezinde yer almaktadır. Çalışmamızın amacı malnütrisyonu olan yaşlılarda oksidatif stres göstergelerinden tiyol-disülfit homeostaz parametreleri ve serum iskemik modifiye albüminin rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Dahiliye Kliniği'ne başvuran 65 yaş ve üzeri 198 hasta dahil edildi. Katılımcılar malnütrisyonu olan ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Katılımcıların, klinik ve laboratuvar özelliklerinin yanı sıra, ek hastalıkları, kırılganlık ve bağımlılık durumları değerlendirildi. Bu gruplar arasında tiyol-disülfit dengesi ve iskemi modifiye albümin düzeyleri değerlendirildi. Lojistik regresyon analizi ile oksidatif stres göstergeleri, hastalık yükü, fonksiyonellik, kırılganlık ve sarkopeni ile ilişkili indekslerin malnütrisyon ile bağımsız ilişkisi incelendi. Receiver operating characteristics(ROC) analizi ile de oksidatif stres göstergelerinin malnütrisyonu ön gördürücü özelliği incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 198 hastanın 123'ü (%62,1) malnütrisyon grubunda, 75'i (%37,9) kontrol grubunda yer aldı. Malnütrisyonu olan grubun beden kitle indeksi(BKİ) 22,2±2,4 kg/m2 iken, olmayan grupta ise 26,3±3,0 kg/m2 olarak saptandı (p<0,001). Malnütrisyonlu hastaların Nativ tiyol, Total tiyol ve ortanca disülfit düzeyleri malnütrisyonu olmayan hastalara göre düşük izlendi (sırasıyla p<0,001, p<0,001, p=0,009). Malnütrisyonu olan hastalarda, olmayan hastalara göre ortanca disülfit /native tiyol oranı ve disülfit /total tiyol oranı anlamlı olarak yüksek bulundu (p<0,001). Nativ tiyol/total tiyol ve serum IMA düzeyi de farklı saptandı (p=0,008 ve p<0,001). Malnütrisyonu en iyi predikte eden oksidatif stres göstergelerin total tiyol, nativ tiyol ve disülfit olduğu izlendi. Sonuç: Malnütrisyonlu yaşlı hastaların tiyol-disülfit homeostazının bozulduğu tespit edilmiştir ve bu homeostazın malnütrisyonun başlangıcında önemli bir rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu bulgular, tiyol-disülfit dengesinin malnütrisyonun tanısı ve yönetiminde potansiyel bir biyobelirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition is a common geriatric syndrome in older patients, leading to increased complications, prolonged hospitalization and increased mortality. Chronic inflammation and increased oxidative stress are involved in the pathogenesis of malnutrition. The aim of our study is to investigate the role of thiol-disulfide homeostasis parameters and serum ischemia-modified albumin, which are indicators of oxidative stress, in elderly patients with malnutrition. Methods: A total of 198 patients aged 65 and over who applied to Ankara Bilkent City Hospital Internal Medicine Clinic were included in our study. They were divided into two groups as malnutrition and control group. In addition to the clinical and laboratory characteristics of the participants, their comorbidities, frailty, and dependency status were evaluated. Thiol-disulfide balance and ischemia-modified albumin levels were assessed between these groups. Logistic regression analysis was used to examine the independent associations of oxidative stress markers, disease burden, functionality, frailty, and sarcopenia-related indices with malnutrition. The predictive value of oxidative stress markers for malnutrition was evaluated using Receiver Operating Characteristics (ROC) analysis. Results: Among the 198 patients included in the study, 123(62.1%) patients were in the malnutrition group and 75(37.9%) patients were in the control group. The body mass index(BMI) was 22.2 ± 2.4 kg/m2 in the malnutrition group and 26.3 ± 3.0 kg/m2 in the control group (p<0.001). The levels of native thiol, total thiol, and median disulfide were significantly lower (p<0.001, p<0.001 and p=0.009, respectively), while the disulfide/native thiol, disulfide/total thiol ratios were significantly higher (p<0.001) in the malnutrition group compared to the control group. The native thiol/total thiol ratio and serum ischemia-modified albumin(IMA) levels also showed significant differences between the two groups (p=0.008 and p<0.001, respectively).Among the oxidative stress markers, total thiol, native thiol, and disulfide levels were identified as the best predictors of malnutrition. Conclusion: Older malnourished patients have impaired thiol/disulfide homeostasis, and it has been demonstrated that this homeostasis may play a significant role in the onset of malnutrition. These findings suggest that thiol-disulfide balance could serve as a potential biomarker for the diagnosis and management of malnutrition.