Elazığ ili merkez ilçesi arpa üretim maliyeti
Barley production cost in the central district of Elaziğ province
  1. Tez No: 975805
  2. Yazar: SELÇUK BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, arpa üretimi yapan tarım işletmelerinin ekonomik yapısını, maliyet unsurlarını, kârlılık düzeylerini ve karşılaştıkları temel sorunları incelemektedir. Araştırmada, Elâzığ ili ve çevresinde faaliyet gösteren arpa üreticilerinden anket yöntemiyle elde edilen veriler kullanılmıştır. Analizler sonucunda, dekara ortalama gayri safi üretim değeri 1.906,33 ₺ olarak hesaplanmıştır. Toplam üretim masrafları 1.807,38 ₺/da düzeyinde gerçekleşmiş olup, bu masrafların %68,86'sı değişken, %31,14'ü ise sabit masraflardan oluşmaktadır. Nispi kâr katsayısı 1,05 olarak bulunmuş, bu da üreticilerin marjinal düzeyde kârlı faaliyet gösterdiğini ortaya koymuştur. Uluslararası literatür karşılaştırmaları, Türkiye'deki kârlılık seviyelerinin birçok ülkenin altında olduğunu, özellikle girdi maliyetleri ve fiyat istikrarsızlığının üretim sürdürülebilirliği açısından önemli riskler taşıdığını göstermektedir. Çalışma sonucunda, girdi maliyetlerinin azaltılması, verimliliğin artırılması ve pazarlama kanallarının güçlendirilmesi yönünde politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the economic structure, cost components, profitability levels, and major challenges faced by barley-producing agricultural enterprises. Data were collected through surveys conducted with barley producers operating in Elazig province and its surroundings. The analysis revealed that the average gross production value per decare was calculated as 1906.33 ₺. Total production costs amounted to 1807.38 ₺/da, of which 68.86% were variable costs and 31.14% were fixed costs. The relative profit coefficient was found to be 1.05, indicating that producers operate at a marginal level of profitability. Comparisons with the international literature showed that profitability levels in Turkey are below those of many other countries, with input costs and price instability posing significant risks to production sustainability. The study concludes with policy recommendations focusing on reducing input costs, increasing productivity, and strengthening marketing channels.