Baskı yöntemleri ile üretilmiş geniş alan perovskit fotovoltaik modülü için film oluşum süreçlerinin incelenmesi
Investigation of film formation processes for large area perovskite photovoltaic module produced by printing methods
  1. Tez No: 975846
  2. Yazar: ALPER EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN ZAFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Perovskit güneş hücreleri, günümüz fotovoltaik teknolojileri arasında en hızlı gelişme gösteren teknoloji olmuştur ancak bu yapıdaki hücrelerin ticarileşme yolundaki en büyük engellerden biri laboratuvar boyutunda (<1 cm2) olan hücrelerin geniş alana uygulanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu çalışmada perovskit güneş hücrelerinin geniş alanda üretimi için farklı yöntemler, malzemeler, çözgenler, kurutma yöntemleri; buna bağlı etkileri incelenmiştir. Ortaya çıkan homojensizliklerin ve süreksizliklerin nasıl ortadan kaldırılacağına dair araştırma yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde yarık kaplama yöntemi ile yapılan kaplamaların optimizasyonu gerçekleştirilmiştir; yapılan kaplamalar ısı tabancası, hava bıçağı ve hava tabancası yöntemleri ile kurutulmuştur. Yapılan kaplamaların morfoloji ve yüzey homojenliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci bölümünde mürekkep püskürtme yöntemi kullanılarak kaplama yapılmış; mürekkep püskürtmenin önemli bir parçası olan dalga formunun damla şekli üzerindeki ve baskı eş yüksekliği ile ilgili inceleme yapılmıştır. Sonrasında da yapılan kaplamalar ısı tabancası, vakumlu yöntemler, hava tabancası yöntemi ve son olarak azot yardımlı vakum kurutma yöntemi ile kurutulmuştur. Kaplamaların özellikleri incelenmiştir. Yarık kaplama yönteminde elde edilen en homojen yapı nozul kullanılan hava tabancası uygulamasında olmuştur. Mürekkep püskürtme yönteminde ise en homojen yapı azot yardımlı vakum kurutma yönteminde olmuştur. Tez çalışmasında elde edilen bulgular neticesinde akışkanların etkisinin önemi anlaşılmıştır; homojen yüzeylerin elde edilebilmesi için ıslak yüzeyin homojen kaplanması ve homojen gaz akışı olması gerekmektedir. Bu bulguların yanı sıra kristallenmenin termodinamik olarak etkileri de gösterilmiş, çekirdeklenme aşamasında oluşan yüzeylerin kusurların kinetik ve termodinamik etkiler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Perovskite solar cells have emerged as the fastest-developing technology among today's photovoltaic systems, yet one of the greatest barrier on the route to commercialization is scaling up laboratory-scale devices (<1 cm²) to large-area modules. In this work, a variety of different coating methods, materials, solvents and drying techniques for large-area production of perovskite solar cells are examined, along with the effects of each method. Strategies for eliminating the resulting nonuniformities and inconsistencies are also investigated. In the first part of the study, coatings applied by slot-die coating were optimized. Then coated films were dried using a heat gun, an air-knife and a nitrogen gun. Their effects on film morphology and surface uniformity were analyzed. In the second part, coatings were deposited via inkjet printing. Critical parameters of the waveform were studied for the droplet formation and the uniformity of these droplets. These films were then dried using a heat gun, vacuum methods, nitrogen gun, and finally nitrogen-assisted vacuum drying, and their properties were evaluated. Among the slot-die coatings, the most homogeneous morphology was achieved with nozzled nitrogen gun drying. For the inkjet-printed films, gas assisted vacuum drying produced the most uniform surfaces. The findings underscore the importance of fluid dynamics: to obtain a homogeneous surface, both the wet film and the drying gas flow must be uniform. Additionally, the thermodynamic effects of crystallization are demonstrated, with emphasis on the kinetic and thermodynamic influences that surface defects experience during the nucleation stage.