İç mekânda dikey bahçe kullanımlarınıntemel tasarım ilkelerine göre incelenmesi: brandium avm örneği
Examination of the use of vertical gardens in interior space according to visual design principles: brandium shopping mall example
  1. Tez No: 975847
  2. Yazar: MELİKE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇEN FİRDEVS YÜCEL CAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca iç mimarlık alanında tasarımsal açıdan sürekli olarak değişiklikler meydana gelmiştir. İç mimarlık ile bahçe tasarımlarının bir arada kullanılmaya başlanmasıyla birlikte farklı tasarımlar ortaya çıkmıştır. Tasarım ilkelerine göre iç mekânda kullanılan dikey bahçeler günümüzde artık mimari bir eleman haline gelmiştir. Dikey Bahçelerin Görsel Etkileri Üzerine Bir İncelemesine ilişkin bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümünde; tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; İç mekândaki peyzaj türleri olan dikey bahçeler, küçük iç mekân bitkileri, açık ve kapalı iç avlular, atriumlar ve büyük seraların açıklamaları yapılmış ve dikey bahçelerin tarihi, tanımı, faydaları, tipleri, tasarım ilkeleri ve uygulama mekânları detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümün son kısmında temel tasarım ilkeleri (ölçek, biçim, doku, renk, çizgi, ritim, denge, vurgu ve zıtlık prensipleri) ve bu ilkelerin dikey bahçelerdeki kullanımları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; örnek olarak seçilen Brandium Avm, Sydney Qantas Lounge, Dubia Sofitel Palm Jumeirah Hotel ve 53W53 Tower örnekleri temel tasarım ilkelerine göre kontrol listesi üzerinden incelenmiştir. Çalışma alanı olarak birden fazla yeşil duvara sahip olan Brandium AVM seçilmiş ve temel tasarım prensiplerine uygun bir anket çalışması hazırlanmıştır. Çalışmada yöntem olarak anket, yerinde tespit ve gözlem kullanılmıştır. Anket çalışması 2024 yılında rastgele seçilen 100 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde iç mekândaki dikey bahçenin, kullanıcıların mekâna ilişkin algıları üzerindeki etkileri temel tasarım kriterleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu dikey bahçelerin bulunduğu mekâna estetik bir görünüm kattığını ve tasarımlarda yer alması gerektiğini belirtmişlerdir. Anket verilerine göre, dikey bahçe tasarımlarında kullanıcı konforunu artırmak için dikdörtgen dikey formlar, ince dokulu, soğuk renkli, düz çizgiler, simetrik dengeli ve tam tekrarlı, renk vurgulu ve stilistik olarak kontrastlı dikey bahçelerin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, there have been constant changes in interior design. With the emergence of combined interior and garden design, different styles have emerged. Vertical gardens used in interior spaces, according to design principles, have now become an architectural element. This thesis study on An Examination of the Visual Effects of Vertical Gardens consists of five chapters. The first chapter, the introduction, explains the purpose, scope, and method of the thesis. The second chapter describes the types of landscapes in interior spaces, such as vertical gardens, small indoor plants, open and closed courtyards, atriums, and large greenhouses. It also examines in detail the history, definition, benefits, types, design principles, and application spaces of vertical gardens. In the final section of this chapter, basic design principles (scale, form, texture, color, line, rhythm, balance, emphasis, and contrast) and their application in vertical gardens are examined. In the third chapter, the selected examples of Brandium Shopping Mall, Sydney Qantas Lounge, Dubai Sofitel Palm Jumeirah Hotel, and 53W53 Tower were examined using a checklist based on the fundamental design principles. Brandium Shopping Mall, which has multiple green walls, was selected as the study area, and a questionnaire survey was prepared in accordance with the fundamental design principles. The methods used in the study were surveys, on-site observations, and fieldwork. The survey was conducted in 2024 through face-to-face interviews with 100 randomly selected individuals. In the fourth section, the effects of the vertical garden in the interior space on users' perceptions of the space were analyzed, taking into account the basic design criteria. The vast majority of participants stated that vertical gardens add an aesthetic appearance to the space and should be included in designs. According to the survey data, it can be recommended that rectangular vertical forms, fine textures, cool colors, straight lines, symmetrically balanced and fully repetitive, color-accented, and stylistically contrasting vertical gardens be used in vertical garden designs to increase user comfort.