Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında kolektif belek inşası
The construction of collective memory under the rule of the Justice and Development Party
- Tez No: 975876
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmamız, bireysel belleğin yalnızca öznel deneyim ve kişisel hatıraların bir toplamı olmadığını; aksine bireyin içinde bulunduğu toplum, ait olduğu kültürel çevre ve maruz kaldığı ideolojik söylemler aracılığıyla şekillendiğini savunmaktadır. Bu çerçevede, belleğin yalnızca kişisel bir olgu değil, aynı zamanda toplumsal ilişkiler, kurumsal yapılar ve iktidar pratikleriyle sürekli yeniden üretildiği varsayılmaktadır. Söz konusu varsayım, kolektif belleğin toplumsal düzeyde nasıl inşa edildiğini ve bu inşa sürecinin hangi ideolojik hedeflere hizmet ettiğini anlamayı mümkün kılmaktadır. Bu ön kabulden hareketle, 2002 yılından itibaren Türkiye'de iktidarda bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) açısından“kolektif bellek”ya da“toplumsal bellek”inşasının nasıl konumlandığını incelemek tezimizin temel amacını oluşturmaktadır. Özellikle AK Parti'nin siyasi söylemlerinde, eğitim ve kültür politikalarında, medya ve yayın organlarındaki temsillerde, sivil toplum kuruluşlarıyla kurduğu ilişkilerde ve anma ritüellerinde, toplumsal belleği biçimlendirme yönünde çeşitli stratejiler geliştirdiği gözlemlenmektedir. Bu stratejiler, yalnızca geçmişin belirli bir şekilde hatırlatılmasıyla sınırlı kalmayıp aynı zamanda geleceğe yönelik bir toplumsal tahayyül yaratmayı da hedeflemektedir. Bu bağlamda, 2002–2023 yılları arasında AK Parti iktidarının ideolojik olarak etkili kıldığı ve toplumsal belleğin şekillenmesinde rol oynayan“aygıtlar”üzerinden kapsamlı bir inceleme yapılacaktır. Bu inceleme, iktidarın toplumsal belleği nasıl seçici bir biçimde kurguladığını, hangi tarihsel anlatıları öne çıkardığını, hangilerini ise görünmez kıldığını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis argues that individual memory is not merely a collection of subjective experiences and personal recollections; rather, it is shaped by the society in which the individual lives, the cultural environment to which they belong, and the ideological discourses to which they are exposed. In this respect, memory is assumed to be not only a personal phenomenon but also one that is constantly reproduced through social relations, institutional structures, and practices of power. This assumption makes it possible to understand how collective memory is constructed at the societal level and to what ideological purposes this construction serves. Based on this premise, the main objective of our thesis is to examine how the construction of“collective memory”or“social memory”has been positioned from the perspective of the Justice and Development Party (AK Party), which has been in power in Turkey since 2002. It is particularly observed that the AK Party has developed various strategies for shaping social memory through its political discourses, education and cultural policies, representations in media and broadcasting institutions, relations with civil society organizations, and commemorative rituals. These strategies are not limited to recalling the past in a certain way but also aim to construct a societal imagination for the future. In this context, the thesis will conduct a comprehensive analysis of the“apparatuses”through which the AK Party exercised ideological influence and shaped collective memory between 2002 and 2023. This analysis aims to reveal how the ruling party selectively constructs social memory, which historical narratives it highlights, and which it renders invisible.