Yönetimsellik kavramı bağlamında ofis mekânlarının post-kapitalist dönüşümü: Üç örnek üzerinden kavramsal bir inceleme
The post-capitalist transformation of office spaces in the context of governmentality: A conceptual study based on three case analyses
  1. Tez No: 975875
  2. Yazar: İBRAHİM ANIL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, ofis mekânının dönüşümünü yönetimsellik ve post-kapitalizm kavramları çerçevesinde incelemektedir. Post-kapitalist üretim biçimleri ve dijitalleşme, emek değerinin niteliğini dönüştürmüş, bunun sonucunda mekân da tek başına üretim araçlarının yer aldığı bir fiziksel zemin olmaktan çıkıp, davranışların, verimliliğin ve duygulanımların yönetildiği bir sistem haline gelmiştir. Çalışmada nitel bir araştırma yöntemi benimsenmiş ve Wilkinson Architects tarafından geliştirilen 12 yapı taşı modeli, bir tasarım şemasından çok, bu tez kapsamında analitik bir çözümleme aracı olarak yeniden yorumlanmıştır. Model, ofis mekânlarının biçimsel ve ideolojik katmanlarını bütüncül biçimde incelemeye olanak tanımıştır. Bu yöntem, mekânın fiziksel düzeninin yanı sıra, üretim biçimlerini ve yönetim rasyonalitelerini de açığa çıkaran özgün bir analitik çerçeve oluşturmuştur. Araştırmada seçilen üç örnek: Googleplex, Microsoft Canada Excellence Center ve GLG Austin Office post-kapitalist üretim kültürünün mekânsal temsilleri olarak değerlendirilmiştir. Bu yapıların her biri, kurumsal üretkenliği ve bireysel motivasyonu yeniden tanımlayan birer yönetimsellik laboratuvarı olarak ele alınmıştır. Farklı coğrafyalarda konumlanmalarına rağmen bu üç örnek, küresel ölçekte aynı ideolojik zemini paylaşan post-kapitalist ofis modelini temsil etmektedir. Elde edilen bulgular, çağdaş ofis mekânlarının özgürlük, yaratıcılık ve esneklik söylemleri altında işleyen yeni bir yönetim biçiminin mekânsal yüzü olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, 12 yapı taşı modelinin analitik bir okuma aracına dönüştürülerek, çağdaş ofislerin ele alınışına yöntemsel bir yenilik getirilmesiyle literatüre özgün katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the transformation of office space through the conceptual lenses of governmentality and post-capitalism. Post-capitalist production and digitalization have redefined labor value, turning space from a physical container of production into a mechanism that governs behavior, productivity, and affect. A qualitative research method was adopted, and the 12 Building Blocks model developed by Wilkinson Architects was reinterpreted in this thesis not as a design schema but as an analytical tool. The model enabled a comprehensive examination of the formal and ideological layers of office environments. This methodological approach established an original analytical framework that reveals not only the physical organization of space but also the underlying production modes and managerial rationalities that shape it. Three case studies — Googleplex, Microsoft Canada Excellence Center, and GLG Austin Office — were analyzed as spatial embodiments of post-capitalist production culture and laboratories of governmentality. Despite geographical variations, all reflect a shared global ideology of freedom, creativity, and flexibility. Consequently, this research makes an original contribution to architectural literature by transforming the 12 Building Blocks model into an analytical reading framework and introducing a methodological innovation for interpreting contemporary office spaces within the intersection of post-capitalist production and governmentality.