Sn-Ag ikili kurşunsuz lehim alaşımlarının arayüzey ve ıslatma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the interface and wetting properties of Sn-Ag binary lead-free solder alloys
  1. Tez No: 975880
  2. Yazar: MADINABONU JURAEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MUSTAFA ERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik ürünler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrikli ve elektronik cihazlar yaygın olarak kullanılmakta olup, bu cihazlar ömürlerini tamamladıklarında çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Elektrik ve elektronik endüstrisinde kullanılan kurşun içeren Sn-Pb lehim alaşımlarının Pb elementinin toksik olması nedeniyle, AB'nin RoHS ve WEEE direktifleri ile kullanımı sınırlandırılmıştır. Bu durum, alternatif kurşunsuz lehim alaşımlarının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada, Sn-xAg (%0,5, %0,6, %0,8, %0,9, %1) alaşımına Ag ilavesinin mikroyapı, ıslatma üzerine etkisi incelenmiştir. Alaşım numuneleri, Argon (Ar) gazı atmosferinde Cu altlık üzerinde hibrit (pendant+sessile) damla yöntemi ile yayılma testine tabi tutulmuştur. Temas açısı ölçümleri ve ıslatma özellikleri incelenmiş, sonuçlar SEM-EDX, XRD ve DSC analizleri ile desteklenmiştir. %1 Ag ilaveli numune, en düşük temas açısı (34,3°) ile en iyi ıslatma performansını göstermiştir. SEM-EDX analizleri, Ag ilavesinin mikroyapısal homojenliği artırdığını ve intermetalik fazların (β-Sn,Ag₃Sn, Cu₆Sn₅) dağılımını iyileştirdiğini göstermiştir. Bu fazların varlığı, alaşımların mekanik ve elektriksel özelliklerini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Technological products, particularly electrical and electronic devices, have become an indispensable part of our lives. However, these devices pose significant environmental and human health risks when they reach the end of their service life. Due to the toxic nature of Pb in Sn-Pb solder alloys widely used in the electrical and electronics industry, their use has been restricted by the EU's RoHS and WEEE directives. This restriction has necessitated the development of alternative lead-free solder alloys. In this study, the effect of Ag addition on the microstructure and wettability of Sn-xAg (%0.5, %0.6, %0.8, %0.9, %1) alloys was investigated. Alloy samples were subjected to spreading tests on a Cu substrate under an Argon (Ar) gas atmosphere using the hybrid (pendant+sessile) drop method. Contact angle measurements and wettability properties were examined, and the results were supported by SEM-EDX, XRD, and DSC analyses. The sample with 1% Ag addition exhibited the best wettability performance, achieving the lowest contact angle (34.3°). SEM-EDX analyses demonstrated that the addition of Ag enhanced the microstructural homogeneity and improved the distribution of intermetallic phases (β-Sn, Ag₃Sn, Cu₆Sn₅). The presence of these phases positively influenced the mechanical and electrical properties of the alloys.