E3-uzayında eğri çatılarının küresel göstergeleri
Spherical indicatrixes of curve frames in E3
- Tez No: 975909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Hazırlanan tez beş parçadan oluşmaktadır. Birinci parçada tez konusu ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci parçada tez ile ilgili yapılan çalışmalara değinilinmiştir. Üçüçcü parçada 3- boyutlu Öklid uzayında bir regüler eğrinin Frenet ve Bishop çatılarına göre küresel göstergeler yeni bir yaklaşımla incelenmıiştir. Bulunan teorem ve sonuçlar sunulmuştur. Bunlara örnekler verilerek konu dahada pekiştirilmiştir. Dördüncü parçada tezin doğruluğu bilgisayarla çizilen grafikler yardımıyla kontrol edilmiştir. Beşinci parçada bulduğumuz teorem ve sonuçları beyan edip yapamadığımız alanları belirtik. Ayrıca yapılabilecekleri da önererek yeni çalışmalara kapı açtik.
Özet (Çeviri)
The prepared thesis consists of five parts. In the first part, basic definitions and theorems related to the thesis topic are given. In the second part, studies related to the thesis are mentioned. In the third part, spherical indicators of a regular curve in 3-dimensional Euclidean space according to Frenet and Bishop frames are examined with a new approach. The theorems and results found are presented. The subject is further reinforced by giving examples. In the fourth part, the accuracy of the thesis is checked with the help of graphics drawn by computer. In the fifth part, we stated the theorems and results we found and indicated the areas we could not do. We also suggested what could be done and opened the door to new studies.