Design issues and performance analysis in corporate networks
Kurumsal bilgisayar ağlarında tasarım ve performans analizi
- Tez No: 97592
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AKİF EYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Yakın bir geçmişe kadar bilgisayar ağları, şirket yöneticileri tarafından kar-zarar tablolarında,sadece gerekli bir yatırım olarak görünen gider kalemi olarak algılanıyordu. Son yirmi yıldır, bilgi teknolijilerinin uygulanmasında çok önemli değişiklikler gerçekleşti. Bilgiyar teknolojisindeki gelişmeler, modem yazılım dillerinin yaygınlaşması ve Internet tabanlı dağıtık sistemlerin kullanılması ile birlikte karmaşık iş kurumsal uygulamaların bilgisayar ağlan üzerinde yarattığı trafik ve servis kalitesi gereksinimleri hızla arttı. LAN teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, kullanıcı sayılarında ve ağ trafiğinde çok önemli değişiklikler meydana geldi. E-posta, ofis uygulamaları ve klasik bilgi işlem araçlarının yanında grafik uygulamaları, CAD/CAM, doküman tarama,etkileşimli video, veritabanı gibi uygulamalar daha geniş ağ kapasitesi ve hızlı etkileşim gerektiren uygulmalar bilgisayar ağlan üzerinde ciddi darboğazlar yaratarak daha fazla kaynak ihtiyacı doğurdular. Bütün bu gelişmeler ışığında, bilgisayar ağlan kurumlann günümüz global ekonomisindeki başansmda önemli bir rol kazandı ve artık ağların şirket bilançolarında bir özvarhk olarak düşünülmesini sağlayan değişimi gerçekleştirdi. Bu değişimin başanya ulaşması için, bilgisayar ağlannm tasannu, kuruluşu ve yönetimi çok kritik bir önem kazandı. Bu çalışmada ağ tasarımında anahtarlama ve yönlendirme teknolojilerinin yeri, kullanım alanları ve farklan incelenmiştir. Yine ağ analizi ve performans optimizasyon yönetemleri, faydalan, eksiklikleri ve nasıl etkin kullanılabileceği gösterilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
Abstract In the past, the network infrastructure has been perceived by senior management of the companies as an intangible, but necessary, investment which appeared on the Profit & Loss statement as an expense. Over the past two decades, there have been tremendous changes in the ways Information Technology (IT) is being deployed in businesses. Improvements in component technologies, better techniques, languages for software engineering, and the emergence of open distributed systems based on Internet allow increasingly sophisticated business applications which lead to more and more network traffic with a wider range of Quality of Service (QoS) demands. LANs were initially deployed to share expensive office resources like printing, disk storage, etc. However, as LAN technology has matured, the number of user applications that generate network traffic have increased dramatically. The new information intensive applications on the LAN follow new models and profiles, which demand fast response and high bandwidth. They include graphical applications such as multimedia, CAD/CAM, document and scientific imaging, process visualization and interactive video. They also include centralized database and groupware applications running on powerful servers. These applications, combined with the traditional on line transaction processing, e-mail and business productivity tools are beginning to create some serious bottlenecks as well as demands for expanded LAN capacity and faster network performance. Traditionally, the LAN environment has been distinct and separate from the Wide Area Network environment. When it was necessary to send LAN traffic to a remote location, the solution was to introduce routing technology to transfer data between the LAN and WAN environments. This model, in which LANs and WANs communicated over a relatively low throughput will not work in the future as the volume of traffic between the WAN and LAN environments increases dramatically. With these trends networks have gained an important role in the success of corporations in today's global business environment and caused a shift in the mind of the managers that the network should now be considered as an asset on the balance sheet. To achieve this shift, several changes need to occur in the way that networks are built and managed. Today's technologies offer the ability to design a data communication environment based on switching and routing technology that integrates LANs and WANs to achieve high performance networking solutions. This study examines the issues involved in designing integrated LANs and WANs and indicate the importance and differences of integrated LAN- WAN switching and routing technologies. This study examines the growing need for comprehensive network analysis and monitoring and how it can be used effectively. The benefits of deploying analysis tools and monitoring capabilities and a method for policy based management are also discussed.