Elektroerozyon tezgahları ve spesifik parçalar için elektrod takım imalatı metodları
- Tez No: 97591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YENİTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Fiziksel ve kimyasal işleme metodlan, herhangi bir mekanik kuvvet olmaksızın, elektrik, kimyasal veya termik enerji kullanılan talaş kaldırma metodlandır. Oldukça yeni sayılan bu işleme metodlanmn birçoğu; EDM (Electrical Discharge Machining), ECM (Elektrochemical Machining), EBM (Electron Beam Machining) v.b. günümüzde geniş uygulama alam olan ve geleneksel işleme metodlanmn üretkenliklerine denk bir özelliğe sahip metodlardır. Bu metodlann birçoğu ile geleneksel metodlarla işlenemeyen, iç yüzey şekillendirmeleri, çok sert ve yüksek mukavemetli, ısıya dayanıklı malzemeleri; kompleks şekilli ve hassasiyeti yüksek makine ve kalıp parçalan, zor fabrikasyon işleri yapılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, tüm bu fiziksel ve kimyasal işleme metodlanndan en yaygın kullanıma sahip, EDM (Electrical Discharge Machining) metodu aynntılı olarak incelendi. EDM ile metal işleme teknolojisi, tekniği, sımflandınlması, fiziksel prensibi, uygulama alanlan, tezgah seçimi, işlemedeki karakteristik faktörler, tezgahın kısımlan ve daha birçok konu ilk bölümlerde incelendi. EDM işlemi, iş parçası ve elektrod arasında dielektrik sıvı ortamında, çok kısa zaman diliminde gerçekleşen kontrollü kıvılcımlarla yapılan bir aşındırma işlemidir. İşlenecek malzeme türüne göre metal elektrodlar (Elektrolitik Bakır, Bakır - Tungsten, Çelik v.b), metal olmayan elektrodlar (Grafit) kullamlabilmektedir. Elektrod dizaynı, karakteristiği, imalatı, seçimi, maliyet, zaman, aşınma, aşınmasız üretim, imalat metodlan, bağlama sistemleri konulan ile elektrod konusu diğer bölümlerde detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Ekler kısmında yer alan, çeşitli deney ve tecrübelerle hazırlanan tablolardan faydalanarak elektrod, teknoloji, amper v.b. ayarlan pratik bir şekilde yapılabilmekte; böylelikle hazırlık zamanı kısalmaktadır. Aynca, bu çalışmanın son bölümlerinde teorik ve pratik olmak üzere uygulamalara yer verilerek; konunun daha iyi anlaşılabilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Physical and chemical operations are the methods of chip removal by using electric, chemical or thermic energy. Most of these methods are new EDM (Electrical Disvharge Machining), ECM (Electrochemical Machining), EBM (Electron Beam Machining) etc. and they have a vide variety of usage area and they have the similar production methods. Most of these methods; interior surface shaping, complex shaped and intensive heat resistant high levelled machine and its parts can be done by difficult fabrication operation. In this study EDM (Electrical Discharge Machining) was examined which has widely used from the physical and chemical operating methods. The technology called metal processing with EDM, its physical principle, application areas, tool chosing, characteristic factors while processing, the parts of tool and more subject are investigated in the first chapters. The operation of EDM which is happening in a very short time controlled strikes is a erosion operation in the liguid dielectric area between the workpiece and electrod. Metal electrods (Electrolitic - Copper, Copper - Tungsten and Steel and etc.) or unmetal electrods (Grafit) can be used according to equipment we have. Electrod design, its caracteristic, production, chosing, cost, time, erosion, production without erosion, production methods, handling systems and electrod were mentioned in the other chapters in detailed. With the help of tables which are the result of some experiments and experiences, electrod, tecnology, amper and etc. levels can be done in a practical way; so that the preparation time can be less. Nevertheless at the end of this study teoric and practical exercises can be seen; so that this subject can be understood easily. _rf',. TSk '?,(,», ^ -*“”