Bilgi toplumu sürecinde teknik öğretmenlerin yeterlilikleri ve profili
Suffiency and profile of the technical instructors throughout the extention of the knowledge society
- Tez No: 97593
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÜNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Çağımızda bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler toplumun yapısını ve söylemlerini de hızlı olarak değiştirmektedir. Taran toplumu, sanayi toplumu, bilim toplumu, enformatik toplum ve bilgi toplumu gibi kavramlar her geçen zaman süreci içinde değişerek kullanılmaktadır. (Atalay,1996,s.603) Bilgi toplumuna geçiş sürecinin temel ve en büyük unsuru eğitim, öğretim ve öğretmendir. Yapacağımız araştırmanın en önemli özelliği de bu üç unsur içinde yer alan, öğretmen camiasının bir üyesi olan teknik öğretmenlerin bilgi toplumuna katkılarını ortaya çıkarmaktır. Bilgi toplumunda insan, bilgiye ulaşma yollarını, bilgiyi sınıflandırmayı, üretebilmeyi, paylaşabilmeyi, değişen ortamlara uyum sağlayabilmeyi öğrenmek zorundadır. Bilgi teknolojilerinin rahatlıkla ve verimli şekilde kullanabilen yaratıcı girişimci, üreten yenilikçi, bireysel sorumluluk sahibi, kendisini gerçekleştirmiş, sürekli kendisini yenileyen insanlar sürekli başarılı olacaktır. Bilgi toplumu niteliği kazanmak, günümüz toplumlarının karşı karşıya bulundukları en önemli zorunluluklardan biridir. bu zorunluluğun gerçekleşe bilmesinde tek tek bireylere, kurumlara, öğretmenlere ve yöneticilere büyük görevler düşmektedir.(Atalay,1996,s.77) Bilgi toplumunun dayandığı yeni iş gücünün en çarpıcı yönü, sahip olduğu öğretim ve öğretmen seviyesi ile ilgilidir. Bilgi toplumu aşamasına girmiş batı ülkelerinde, gençlerin büyük bir bölümü orta ve yüksek öğretime devam etmektedir. Ekonomik kalkınmanın ve bilgi toplumuna geçişin önemi gittikçe artan sorunu ; eğitim problemi, insan yetiştirme problemidir. Vasıflı ve yan vasıflı işçilerin örgütlenmesi nasıl sanaayi torplumunun bir karakteri olmuşsa, mesleki ve teknik elemanlarında örgütlenmesi bilgi toplumunun başlıca karakteri olacaktır.(Dura,1990,s.77) Öğrenme ve öğretme süreçleri konusundaki ilgi odağı giderek“öğrenme”den yana kaymaktadır. Öğretmelik giderek daha denetçi ve akıl hocası durumuna gelmekte, onun işi yardım etmek, yol göstermek, örnek olmak, yüreklendirmek olmaktadır. Öğretmen insan kaynakların adeğer veren ve bireyin endisini geliştirmesine yardım eden örgütsel bir kültür kurulunun üyesidir.“Yaşam boyu eğitimin”toplum düzeyindeki sürükleyicisidir. ( Atalay, 1 996, s. 606) Türkiye gelişmekte olan bir ülke olarak, bilgi toplumuna giden yolun ortalarında bulunmaktadır. Ülkemizin layık olduğu yere gelebilmesi için bilgi toplumunu IIIoluşturmaya yönelik politikalarını kapsamlı, tutarlı, yeterli, sürekli ve kararlı biçimde uygulamak zorundadır. Bu uygulamaların ana temelini öğretmene vereceği temel ve statüyle kazanacaktır. Yukarıda genel olarak bilgi toplumu ve öğretmen ile ilgili konular ve sorunlar üzerine durduk. Yapacağımız araştırmanın temelini yukarıda bahsedilen konular ışığında oluşturulmaktadır. Ancak biz araştırmamızı daha dar bir alanda, yani mesleki ve teknik eğitim alanında gerçekleştireceğiz. Araştırmamızın temel unsurunu bu alanda görev yapan teknik öğretmenler oluşturacaktır. Bilgi toplumunun en önemli ölçütlerinden olan teknolojik gelişme ve sanayileşmenin iyi bir mesleki ve eğitimle olabileceği anlayışı günümüzde gittikçe artmaktadır. Bu tür eğitimin uygulatıcısı olan teknik öğretmenlere bunun gerçekleşmesinde çok önemli bir misyon yüklenmektedir. Yeni bir yüzyıla yeni bir toplum anlayışı ile giren toplumumuzun, dünyanın gerisinde kalmaması için eğitime verilen önem günmüzde gittikçe artarken, teknolojik alanda gelişmede ve toplumumuzun bilgi toplumu olmada mesleki ve teknik eğitim alanında görev yapan teknik öğretmenlerin katkılarıda göz ardı edilmelidir. Bunun içinde hazırlayacağımız tezin adının“Bilgi Toplumu Sürecinde Teknik Öğretmenlerin Yeterlilikleri ve Profili ”olarak seçilmesinin nedeni de ; teknik öğretmenlerin genel olarak özelliklerinin ve sorunlarının tespiti yapılarak, bilgi toplumuna geçişteki yaptıkları katkıların ortaya çıkartılması ve bu katkıların artırılmasıdır. Bunların tespiti sonucu, öğretmen yetiştiren kurumlarda gerekli önlemlerin alınarak, ileride ihtiyaç duyacakları bilgi ve beceriler ile donatılarak mezun olmalarına katkıda bulunacağına ulamaktayız. Halen görevde olan öğretmenler için hazırlanacak seminer ve hizmet içi kursların yapısının oluşturulmasında da elde edilen verilerden yararlanılabileceğine ve yol gösterici olacağına inanıyoruz. Bu araştırma ile,ülkemizin ihtiyaç duyduğu mesleki ve teknik elemanları yetiştiren teknik öğretmenlerin profili incelenerek, bilgi toplumu olma çabalarımıza yaptıkları katkılar ve çabaların neresinde oldukları ortaya çıkartılacaktır. Ayrıca bu araştırma sonucunda elde edilecek verilerin, teknik öğretmen yetiştiren kurumlarda eğitim gören öğrencilerin, bu konuda bilinçlendirme de kullanılabilecek nitelikte olacağına inanmaktayız. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this centruy, rapid devolepments in science and technology, change the structure of the society and speech rapidly conseptions like. Agricultural society, industrial society, science society, information society and knowledge society are used by changing everyday. (Atalay,1996,s.603) The main and greatest parts of the transformation period to the knowledge society are education, teaching and teachers. In this reseacrh we are going to perform, we will examin the participation of the technical teachers as a member of the teachers society in this three component parts. In the knowledge society, beings must learn the ways to reach knowledge,how to classify knowledge, how to produce and share and how to adapt to the changing situation. People, who can use the knoweledge technology easyily and productively, who are creative, interfening, novelty productive, owning responsibility, turning himself out to be true and renewing himself constantly, will always be successful.Having the quality of knowledge society is one of the most important difficulty that the societies of today have to face. To overcome this difficulty, individuals, associations, teachers and managers have to have huge tasks. (Atalay,1996,s.603) The most striking part of the new workpower that depend on the knowledge society, is related with rank of the teaching and teachers it owned. In the western countries who have entered the knowledge society rank most of the teenages attend to a secondary a high school education. The problem which grows day by day while transforming to knowledge society and economical progress is education and educating people. Gathering of the qualified and half qualified workers has been the characters of the industrial society, and in the same way, gathering of the professional and technical members will be the main character of the knowledge society. (Dura, 1990, s.77) The focus of attraction on the learning and teaching subjects is sliding away to the learning concept. Teaching is becoming more tutoring and instructing day bye day and his main task is becoming to help, instruct, being an example and loading. Teachers are members who give worth to human resources and who help individuals to proceed Vhis/her earnings. They are the people who continue“Education throughout life”in the society rank. (Atalay,1996,s.603) Turkey as a developing country, is in the middle way of the passage to the knowledge society. Our country has to adopt the politics in order to state the knowledge society generally, totaly, sufficently, continuously, and constanclyto reach the level that it has to be at. It will again the main base of this adaptation by giving the base and position to tjose teachers. In the provious part of the writing, we generally focused on the problems and subjects about knowledge society and teachers. The base of our research is performed according to the subjects we mentioned. However, we will perform our research according to a more specific subject, in professional and technical education. The main member of our research will be technical teachers who works at this area. The concept of technological progress and industrialization, which are the most important measurements of knowledge society, is spreading day bye day. There is an important mission given to technical teachers who are the performing of that kind of education in oreder to turn that out to be true. As we enter to a new century with our society having a new social concept, and as the importance of education nowadays is arosing in order not to keep behind of the world, the participation of professional and technical teachers, that work technical education,for technological developments and becoming a knowledge society must not to be overkept. The reason for choosing the name“sufficiency and profile of the technical instructors throughout the extention of the knowledge society. ”to this thesis,is in order to arise the participation of these technical techers by studying their general characters and problems and increase their participations. We belive that we will help them to grauate from their instituations by having enough knowledge and skills and by taking the right precautions in these teachers educating school. And we also belive that our studies will lead to the right way at the seminars and in-sight courses that will be prepared for the teachers that are still working. In this study, we will identify the particiaptions in order to be come a knowledge society and the position of this struggle by studying profiles of these technical teachers that our country needs. Besides this, we belive that the outcomes that VI