Eklemeli üretim tekniği ile farklı parametreler kullanılarak üretilmiş geçici kronların marjinal ve internal uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of the marginal and internal fit of temporary crowns produced with additive manufacturing using different parameters
  1. Tez No: 975941
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ŞİNASİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in-vitro tez çalışmasında, eklemeli üretim yöntemi kullanılarak farklı üretim parametreleri ile hazırlanan geçici kronların marjinal ve internal uyumları değerlendirildi. Materyal ve Metot: Çalışmada, mandibular 1. molar fantom diş prepare edilerek master model oluşturuldu ve Ceramill Map 600+ (Amann Girrbach, Avusturya) dijital tarayıcı ile tarandı. Flexcera Smile Ultra+ (Desktop Health, ABD) ve Bego VarseoSmile Triniq (Bego, Almanya) olmak üzere iki farklı geçici restorasyon materyali kullanıldı. Her biri farklı katman kalınlığı (50 µm ve 100 µm) ve üretim açısı (0°, 45°, 90°) ile üretilen toplam 180 adet geçici kron, DLP üç boyutlu yazıcılar Envisiontech Dental (Envisiontech, USA) ve Asiga Max 2 (Asiga, Avusturya) ile üretildi. Marjinal ve internal uyumun değerlendirilmesi için silikon replika tekniği kullanıldı; silikon replikalar stereomikroskop (LEICA MC 190 HD, Leica Camera AG, Almanya) altında görüntülendi. İstatistiksel analizde, normallik dağılımı için Shapiro-Wilk testi; grup içi farklılıklar için tek yönlü varyans analizi ve post-hoc Tukey HSD testi; reçineler arası karşılaştırmalarda ise bağımsız örneklem t-testi kullanıldı. Bulgular: Üretim açısı ve katman kalınlığı, marjinal ve internal uyum üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler göstermiştir. Özellikle 50 µm katman kalınlığı ve 45° baskı açısı, çoğu bölgede daha iyi uyum sağlarken; 100 µm katman kalınlığı ve 90° açı kombinasyonu ile marjinal (p < 0.001), servikal (p < 0.001) ve aksiyel (p = 0.000) bölgelerde anlamlı uyum bozulmaları tespit edilmiştir. Sonuç: Farklı parametreler geçici restorasyonların marjinal ve internal uyumunu etkilese bile bütün değerler kabul edilebilir marjinal uyum sınırının altında kalmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: This in-vitro thesis study aimed to evaluate the marginal and internal fit of temporary crowns fabricated by additive manufacturing using different production parameters. Material and Method: A master model was prepared by preparing a mandibular first molar, which was then scanned using a Ceramill Map 600+ digital scanner (Amann Girrbach, Austria). Two different temporary restorative materials were used: Flexcera Smile Ultra+ (Desktop Health, USA) and Bego VarseoSmile TriniQ (Bego, Germany). A total of 180 temporary crowns were fabricated with two different layer thicknesses (50 µm and 100 µm) and three build orientations (0°, 45°, and 90°) using two DLP 3D printers—EnvisionTEC Dental (EnvisionTEC, USA) and Asiga Max 2 (Asiga, Austria). Marginal and internal fit were assessed using the silicone replica technique, and the replicas were examined under a stereomicroscope (LEICA MC 190 HD, Leica Camera AG, Germany). Statistical analysis included the Shapiro–Wilk test for normality, one-way ANOVA with post-hoc Tukey HSD test for intra-group differences, and independent-samples t-test for comparisons between resins. Results: Both build orientation and layer thickness had statistically significant effects on marginal and internal fit. In particular, crowns fabricated at 50 µm layer thickness and 45° build orientation demonstrated superior fit in most regions, whereas the combination of 100 µm layer thickness and 90° orientation resulted in significant misfits at the marginal (p < 0.001), cervical (p < 0.001), and axial (p = 0.000) regions. Conclusion: Although different manufacturing parameters significantly influenced the marginal and internal fit of temporary restorations, all values remained within the clinically acceptable range for marginal adaptation.