Orman yangınlarındaki davranış şekillerinin incelenmesi
Examination of behavioral patterns in forest fires
  1. Tez No: 975990
  2. Yazar: RAMAZAN SÜZGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Orman yangınları, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Türkiye'de de doğal ve insani çevre üzerinde ciddi etkiler yaratan felaketler arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda artan iklim değişikliği, insan faaliyetleri ve çevresel faktörler, orman yangınlarının sıklığını ve şiddetini artırmıştır. Marmaris ve çevresi, Türkiye'nin en önemli orman alanlarından biri olarak, bu felaketlerden büyük ölçüde etkilenmektedir. Orman yangınlarının yol açtığı sosyal, ekonomik ve çevresel kayıpların azaltılabilmesi için yalnızca teknik ve fiziksel müdahaleler yeterli olmamakta, aynı zamanda yangın sırasında ve sonrasında insanların nasıl davrandığının anlaşılması da büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Marmaris örneği üzerinden orman yangınlarında insan davranışlarının detaylı bir analizi yapılacaktır. Yangın öncesi, yangın sırası ve sonrasında sergilenen davranış kalıplarının incelenmesi, bu davranışları etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin yangınla mücadele süreçlerine olan etkilerinin ortaya konması çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. İnsan davranışlarının analiz edilmesi, orman yangınlarının önlenmesi, etkilerinin azaltılması ve mücadele stratejilerinin geliştirilmesi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Tez çalışmamda orman yangınlarına genel bir bakış sunulacak ve bu yangınların sosyal, ekonomik ve çevresel etkileri ele alınacaktır. Marmaris ve çevresindeki son orman yangınlarına dair veriler analiz edilerek, bölgesel düzeyde yangınların dinamikleri irdelenecektir. Orman yangınları sırasında insan davranışlarını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin yangınla mücadele stratejilerine etkisi tartışılacaktır. Yangın öncesi, sırası ve sonrasında sergilenen insan davranışlarının etkinliği değerlendirilecektir. Son olarak elde edilen bulgular özetlenecek ve Marmaris örneği üzerinden orman yangınlarıyla ilgili insan davranışlarının daha iyi anlaşılması için öneriler sunulacaktır. Bu çalışmanın, orman yangınlarının yönetimi ve korunma stratejilerinin geliştirilmesine yönelik bilimsel ve pratik katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Forest fires, like in many parts of the world, are among the disasters that have significant impacts on both natural and human environments in Turkey. In recent years, increasing climate change, human activities, and environmental factors have intensified the frequency and severity of forest fires. Marmaris and its surroundings, being one of Turkey's most important forested areas, have been profoundly affected by these disasters. To mitigate the social, economic, and environmental losses caused by forest fires, technical and physical interventions alone are not sufficient; understanding how people behave during and after fires is also of great importance. This thesis focuses on a detailed analysis of human behavior during forest fires using Marmaris as a case study. The primary aim of the study is to examine behavioral patterns displayed before, during, and after fires, identify the factors influencing these behaviors, and reveal the impacts of these factors on fire management processes. Analyzing human behavior plays a critical role in preventing forest fires, reducing their impacts, and developing effective firefighting strategies. In this thesis, a general overview of forest fires will be provided, and their social, economic, and environmental impacts will be examined. Data on recent forest fires in Marmaris and its surroundings will be analyzed to understand the dynamics of fires at a regional level. Factors influencing human behavior during forest fires and their implications for firefighting strategies will be discussed. The effectiveness of human behavioral patterns exhibited before, during, and after fires will be evaluated. Finally, the findings will be summarized, and recommendations will be made to better understand human behavior in the context of forest fires, specifically using Marmaris as an example.