Fıkıh çerçevesinde İslam şehirciliği ve mimarisi
The right to defense in Islamic criminal law
  1. Tez No: 976015
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÜVENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde İslam dünyasında şehir planlamasının önemine odaklanılmakta ve İslam hukukunun bu planlamadaki etkileri incelenmektedir. İslam şehirciliği, İslam'ın öğretileri doğrultusunda şekillenmiş olup, İslam öncesi ve sonrası dönemlerle karşılaştırıldığında farklı özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada Batılı araştırmacıların İslam hukukunun şehir planlaması üzerindeki etkileri hakkındaki görüşleri de ele alınmış ve bu görüşler üzerinden İslam şehircilik anlayışının benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konmuştur. İslam şehircilik anlayışını ortaya koymak üzere; İslam dünyasında şehirlerin dini, sosyal ve ticari merkezler olarak planlanması ve bu planlamanın İslam hukukuna dayalı prensiplerle şekillenmesi açıklanmıştır. İslam hukukunun şehir planlamasındaki etkilerini kabul eden ve etmeyen Batılı araştırmacıların görüşleri değerlendirilmiş, bu değerlendirmelerle İslam şehircilik anlayışının evrenselliği ve etkisi vurgulanmıştır. İslam ve Avrupa şehircilik yaklaşımları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınmış, bu yaklaşımların şehirlerin şekillenmesindeki etkileri tartışılmıştır. Tarihi süreçte İslam şehirciliğini açıklamak üzere; İslam mimarisi ve şehircilik anlayışının tarihi süreçte nasıl geliştiği ve 18. yüzyıldan itibaren Avrupa şehircilik anlayışının benimsenme süreci ele alınmıştır. Bu sürecin İslam şehir kavramını nasıl tartışılır hale getirdiği anlatılmıştır. Bu tez, İslam şehircilik anlayışının derinlemesine incelenmesi ve İslam hukukunun şehir planlamasındaki etkilerinin daha iyi anlaşılması amacıyla genel bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the importance of urban planning in the Islamic world and examines the influence of Islamic jurisprudence (fiqh) on this planning. Islamic urbanism has been shaped by the teachings of Islam and exhibits distinct characteristics when compared to pre-Islamic and post-Islamic periods. The study also addresses the perspectives of Western scholars regarding the impact of Islamic jurisprudence on urban planning, highlighting the similarities and differences in the understanding of Islamic urbanism. To elucidate the Islamic approach to urbanism, the planning of cities in the Islamic world as religious, social, and commercial centers is explained, along with how this planning is structured according to principles derived from Islamic jurisprudence. The views of Western researchers who either acknowledge or reject the influence of Islamic jurisprudence on urban planning are evaluated, emphasizing the universality and impact of Islamic urbanism through these assessments. The similarities and differences between Islamic and European urban planning approaches are examined, and the role of these approaches in shaping cities is discussed. To explain Islamic urbanism in historical context, the study explores how Islamic architecture and urban planning evolved over time and analyzes the process by which European urban planning concepts were adopted starting from the 18th century. It also discusses how this shift has made the concept of the Islamic city a subject of debate. This thesis aims to serve as an important resource for a deeper examination of Islamic urbanism and a better understanding of the influence of Islamic jurisprudence on urban planning.