Visual communication in espressolab roastery: From identity to experience
Espressolab kavurma işletiminde görsel iletişim: Kimlikten deneyime
  1. Tez No: 976016
  2. Yazar: HIBATOLLAH DOUBA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. İBRAHİM CEM BÖLÜKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün rekabetçi marka dünyasında fiziksel mekânlar, hikâye anlatımı ve kimlik ifadesi için giderek daha fazla kullanılan deneyimsel platformlara dönüşmektedir. Bu tez, Espressolab Roastery örneği üzerinden görsel iletişim tasarımının markalı mekânlarda nasıl bir anlatı aracı olarak işlev gördüğünü incelemektedir. Çalışma, marka deneyimi kuramı ve anlatı paradigması çerçevesinde, mekânsal ve görsel unsurların nasıl bir araya gelerek bütünlüklü ve duygusal olarak etkileyici bir marka anlatısı oluşturduğunu araştırmaktadır. Nitel araştırma yöntemine dayanan çalışmada, görsel hiyerarşi, malzeme kullanımı, grafik öğeler ve mekânsal atmosfer gibi unsurlar, alanında uzman profesyoneller ve sadık ziyaretçilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, Espressolab'in şeffaflık, uyarlanabilirlik ve ustalık gibi temel marka değerlerini etkili bir şekilde yansıttığını göstermektedir. Mekânın tabela tasarımı, tipografi, mekânsal yerleşim ve mevsimsel dekorasyon gibi görsel unsurları, unutulmaz ve duygusal olarak bağ kurulan bir deneyim yaratmaktadır. Ancak bu çok katmanlı deneyim, zaman zaman duyusal aşırılık ve mesajda parçalanma gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu durum, çok işlevli mekânlarda görsel anlatının tutarlılığını korumanın önemine işaret etmektedir. Bu çalışma, görsel iletişim alanına fiziksel bağlamlarda anlatı gücüne odaklanarak katkı sağlamaktadır ve markaların tasarım stratejilerini mekâna nasıl yansıtabileceğine dair içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive brand landscape, physical spaces are increasingly utilized as platforms for immersive storytelling and identity expression. This thesis examines the role of visual communication design in shaping branded environments, with a focus on Espressolab Roastery as a case study. Anchored in brand experience theory and narrative paradigm, the research explores how spatial and visual elements work together to construct a coherent and emotionally resonant brand narrative. Employing a qualitative methodology, the study draws from semi-structured interviews with professionals and loyal visitors to analyze the space's visual hierarchy, material choices, graphic elements, and atmospheric qualities. The findings demonstrate that Espressolab effectively leverages visual communication to embody its brand values of transparency, adaptability, and craftsmanship. Key visual elements — including signage, typography, spatial layout, and seasonal decor — contribute to an immersive brand experience that is both memorable and emotionally engaging. While praised for its aesthetic coherence and interactive features, the space also presents challenges related to sensory overload and fragmented messaging. These tensions highlight the importance of intentional visual storytelling in maintaining brand clarity across multi-functional environments. This study contributes to the field of visual communication by emphasizing the narrative power of design in physical contexts and offers insight into how branding strategies can be visually articulated through space.