Dul kadınlarda aktif yaşlanma sürecinin sosyolojik analizi: Seydişehir örneği
Sociological analysis of the active aging process in widows: The Seydişehir example
  1. Tez No: 976014
  2. Yazar: ŞERİFE KOYUNCU GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUH AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya ili Seydişehir ilçesinde yaşayan 60 yaş ve üzeri dul (eşi vefat etmiş ve/veya boşanmış) kadınların aktif yaşlanma süreçlerini anlamaya odaklanan nitel bir incelemedir. Seydişehir'in kırsal–kentsel geçiş niteliği (ilçe merkezi ile çevredeki mahalle/kırsal yerleşimlerin iç içe geçtiği mekânsal yapı) dul kadınların gündelik pratiklerini, hizmetlere erişimini ve toplumsal görünümlerini belirgin biçimde etkilediğinden, saha bu yerel bağlam gözetilerek tasarlanmıştır. Çalışmanın katılımcı grubu 60–82 yaş aralığındaki 25 dul kadından oluşmaktadır. Katılımcılar ilçe merkezinde ve mahalle/kırsal yerleşimlerde ikamet etmektedir. Araştırma, olgubilim (fenomenoloji) deseniyle yürütülmüştür. Zira amaç, dul kadınlık deneyiminin anlam dünyasını katılımcıların kendi anlatıları üzerinden görünür kılmaktır. Bu nedenle veri toplamada, deneyimin dilsel ifadesini birincil veri olarak kabul eden yarı yapılandırılmış mülakatlar tercih edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiş, kod-tema aşamalarında ikinci bir araştırmacıyla görüş birliği sağlanarak güvenilirlik güçlendirilmiştir. Bulgular, aktif yaşlanmanın sağlık–katılım–güvenlik eksenlerinde eşzamanlı ve yerel kültürel kodlarla iç içe deneyimlendiğini göstermektedir. Geçim çoğunlukla dul/emekli aylıkları ve sınırlı mülkiyet gelirleriyle sürdürülmekte; kronik hastalık yönetimi, ilaç ve ulaşım kaynaklı cepten ödemeler ile bakım yükümlülükleri toplumsal katılımı daraltmaktadır. Düşük yoğunluklu fiziksel etkinlikler, komşuluk ve aile ritüelleri ile Halk Eğitim ve belediye kursları psiko-sosyal dayanıklılığı güçlendirmektedir. Dini ritüeller yalnızlık ve kaygıyı düzenleyen sembolik dayanaklar sunmakta; dulluk çoğu kez özerklik, yük olmama, mahremiyet ve saygın yaşam değerleriyle anlamlandırılmaktadır. Sonuçlar, gelir güvencesinin, sağlık ve evde bakım erişiminin, düşük maliyetli katılım kanallarının ve dijital/ulaşım desteklerinin güçlendirilmesi gereğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative inquiry focusing on the active aging processes of widowed women (whose spouses have died and/or who are divorced) aged 60 and over residing in the district of Seydişehir, Konya Province. Because Seydişehir's rural–urban transition character (a spatial configuration in which the district center and surrounding neighborhoods/rural settlements interpenetrate) distinctly shapes widowed women's everyday practices, access to services, and public visibility, the fieldwork was designed with this local context in view. The participant group consists of 25 widowed women aged 60–82. Participants reside in the district center as well as in neighborhood/rural settlements. The research was conducted within a phenomenological (phenomenology) design, since the aim is to render visible the meaning-world of widowhood through participants' own narratives. Accordingly, semi-structured interviews—which treat the linguistic expression of experience as primary data—were preferred for data collection. The data obtained were analyzed using content analysis, and reliability was strengthened by achieving inter-researcher agreement with a second scholar at the coding–theming stages. The findings indicate that active aging is experienced simultaneously along the axes of health–participation–security and is interwoven with local cultural codes. Livelihoods are sustained predominantly through widow/survivor and retirement pensions together with limited property-based income; out-of-pocket payments arising from chronic disease management, medications, and transport, as well as care obligations, narrow the scope for social participation. Low-intensity physical activities, neighborhood and family rituals, and courses offered by the Public Education Center (Halk Eğitim) and the municipality strengthen psychosocial resilience. Religious rituals provide symbolic anchors that regulate loneliness and anxiety; widowhood is most often construed in terms of the values of autonomy, not being a burden, protection of privacy, and a dignified life. The results point to the need to strengthen income security, access to health and home-care services, low-cost participation channels, and digital/transport supports.