The role of microplastic fibers in textiles about environmental pollution and toxicity
Tekstil ürünlerindeki lifli mikroplastiklerin çevre kirliliği ve toksisitedeki rolü
  1. Tez No: 976030
  2. Yazar: ECE KAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, mikroplastikleri içerdiği düşünülen bir tekstil atıksuyu incelenmiştir. Öncelikle tekstil fabrikaları değerlendirilmiştir. Tekstil fabrikasında, örme kumaşlara ve giysilere uygulanan tekstil proseslerinden kaynaklanan baskı ve boyama atıksuyu olmak üzere iki tür atıksu oluşumu meydana gelmektedir. Daha sonra, ham tekstil atıksuyunun karakterizasyonu değerlendirilmiştir. Tekstil atıksuyu, üretim türüne göre organik bileşikler, renk, tuz, refrakter organik bileşikler ve boyalar ile mikroplastik içermektedir. Kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam organik karbon ve renk, tekstil atıksuyu için önemli parametreler olarak seçilmiştir. Bu parametreleri ve mikroplastikleri arıtmak için tekstil atıksuyuna Fenton oksidasyon işlemi uygulanmıştır. Bu amaçla, Fenton prosesi kullanılarak mikroplastiklerin giderimi için optimum reaksiyon koşullarının belirlenmesi amacıyla Box-Behnken istatistiksel tasarım yöntemi kullanılmıştır. Box-Behnken deneysel tasarımında hidrojen peroksit, demir iyon konsantrasyonu ve reaksiyon süresi bağımsız değişkenler olarak, her bir parametre için giderim verimleri ise bağımlı değişkenler olarak seçilmiştir. Mikroplastik giderimleri de değerlendirildi ve tüm deneyler için mikroplastiklerin polimer türleri, sayıları ve şekilleri gibi mikroplastik giderimleri belirlendi. Buna göre, Fenton oksidasyon işleminin mikroplastikleri gidermede oldukça etkili olduğu sonucuna varıldı. Hidrojen peroksit konsantrasyonu 2550 mg/L, demir iyonu konsantrasyonu ise 255 ve 500 mg/L olduğunda, 20 dakikalık reaksiyon süresiyle etkili renk, kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam organik karbon ve mikroplastik giderimlerinin elde edilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, the textile wastewater that was thought of including the microplastics was studied. First of all, textile factories were evaluated. In the textile factory, two types of wastewater formation resulting from the textile processes applied on the knitted fabrics and garments as printing and dyeing wastewaters occur. Then, characterization of the raw textile wastewater was evaluated. Textile wastewater contains organic compounds, color, salt, refractory organic compounds and dyes and microplastic according to production type. Chemical oxygen demand, total organic carbon and color were selected as important parameters for textile wastewater. Fenton oxidation process was applied to textile wastewater in order to treat these parameters and microplastics. For this aim, the Box-Behnken statistical design method was used to determine the optimum reaction conditions using Fenton process for the microplastics removal. Hydrogen peroxide, ferrous ion concentration and reaction time were selected as the independent variables, removal efficiencies for each parameter were selected as dependent variables at the Box-Behnken experimental design. Microplastic removals were also evaluated and determined such as the polymer types, numbers and shapes of the microplastics were detected for all experiments. Accordingly, it was inferred that the Fenton oxidation process were remarkably effective to remove the microplastics. When the hydrogen peroxide concentration was 2550 mg/L, and ferrous ion concentration was 255 and 500 mg/L with 20 minutes reaction time, it was deduced that the effective color, chemical oxygen demand, total organic carbon and microplastics removals could be achieved.