Yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının enteral beslenmeye yönelik öz yeterlik algısına etkisi
The effect of intensive care nurses' attitudes towards evidence-based nursing on their perception of self-efficacy towards enteral nutrition
  1. Tez No: 976036
  2. Yazar: KÜBRA ÖZYÜREK SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ile enteral beslenmeye yönelik öz yeterlik algısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: İlişki arayıcı türdeki bu araştırmanın çalışma evrenini Türkiye'nin doğusunda yer alan ve üç farklı ilde bulunan üç tür hastanenin (şehir hastanesi, üniversite eğitim ve araştırma hastanesi, numune hastanesi) erişkin yoğun bakım ünitelerinde görevli hemşireler oluşturdu (N= 436). Araştırmada evrenin tamamına ulaşılmaya çalışıldı. Dahil etme kriterlerine göre ulaşılabilen hemşireler örneklemi oluşturdu (n=361). Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılarak, gerekli izinler alındıktan sonra araştırmacı tarafından anket formlarının dağıtılıp geri alınması yoluyla toplandı. Veriler SPSS programı ile tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis analizi ve Spearman koreasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan yoğun bakım hemşirelerinin %44.1'i 26-29 yaş arasında, %62'si kadın, %52.9'u evli ve %77.1'i lisans mezunudur. Hemşirelerin Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği genel puan ortalaması 66.68±9.32; Enteral Beslenme Uygulamaları Öz Yeterlik Ölçeği puan ortalaması ise 172.39±17.25 olarak belirlendi. Hemşirelerin tanıtıcı özelliklerinden yaş, mesleki deneyim, çalışılan hastane türü, çalışılan yoğun bakım türü, aynı birimde çalışma süresi, birimdeki hemşire sayısını yeterli bulma durumu ve kanıta dayalı hemşirelik eğitimi alma değişkenlerinin hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarını etkilediği belirlendi. Yaş, çocuk sahibi olma, mesleki deneyim, aynı birimde çalışma süresi, çalışılan yoğun bakım türü, birimdeki hemşire sayısını yeterli bulma değişkenlerinin hemşirelerin enteral beslenme uygulamalarına yönelik öz yeterlilik algısını etkilediği bulundu. Hemşirelerin Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutumları ile Enteral Beslenme Uygulamaları Öz Yeterlik düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki olduğu belirlendi (ρ(rho)=.801, p<0.01). Sonuç: Araştırma sonucunda hemşirelerin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumlarının olumlu; enteral beslenmeye yönelik öz yeterlilik algısının yüksek olduğu; yoğun bakım hemşirelerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumunun enteral beslenme uygulamalarına yönelik öz yeterlilik algısını arttırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between intensive care nurses' attitudes toward evidence-based nursing and their self-efficacy perception regarding enteral nutrition. Material and Method: This correlational study was conducted with nurses working in adult intensive care units of three types of hospitals (a city hospital, a university training and research hospital, and a public teaching hospital) located in three provinces in eastern Türkiye (N = 436). The study aimed to reach the entire population, and nurses who met the inclusion criteria constituted the sample (n = 361). The data of the study were collected using the“Personal Information Form,”the“Attitude Toward Evidence-Based Nursing Scale,”and the“Enteral Nutrition Practices Self-Efficacy Scale .”After obtaining the necessary permissions, the researcher visited the relevant institutions to distribute and collect the questionnaire forms. The data were analyzed using descriptive statistics, the Mann–Whitney U test, the Kruskal–Wallis analysis, and the Spearman correlation analysis with the SPSS program. Results: Among the intensive care nurses who participated in the study, 44.1% were between 26 and 29 years of age, 62% were female, 52.9% were married, and 77.1% held a bachelor's degree. The mean total score of the Attitude Toward Evidence-Based Nursing Scale was 66.68±9.32, while the mean score of the Enteral Nutrition Practices Self-Efficacy Scale was 172.39±17.25.Türkçe özetten It was determined that the variables of age, professional experience, type of hospital worked in, type of intensive care unit worked in, length of service in the same unit, perception of the number of nurses in the unit as sufficient, and receipt of evidence-based nursing education affect nurses' attitudes toward evidence-based nursing. Age, having children, professional experience, length of service in the same unit, type of intensive care unit worked in, and finding the number of nurses in the unit sufficient were found to affect nurses' self-efficacy perception regarding enteral nutrition practices. A statistically significant and positive correlation was found between attitudes toward evidence-based nursing and self-efficacy in enteral nutrition practices (ρ= 801, p <0.01). Conclusion: As a result of the study, it was determined that nurses had positive attitudes toward evidence-based nursing and high levels of self-efficacy regarding enteral nutrition. In addition intensive care nurses' attitudes toward evidence-based nursing increased their self-efficacy perception regarding enteral nutrition practices.