Kronik obsturiktif akciğer hastalığı ve overlap sendromu olan hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in patients with chronic obstructive pulmonary disease and overlap syndrome
- Tez No: 976035
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinin amacı kronik obsturiktif akciğer hastalığı (KOAH), obsturiktif uyku apne sendromu (OSA) ve overlap sendromu olan hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası oksidatif stres arasındaki ilişkiyi oksidan-antioksidan dengenin en temel belirteçleri olan serum total oksidan düzeyi (TOS) ve total antioksidan düzeyi (TAS) parametreleri üzerinden değerlendirmektir. Araştırma Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniği ve Uyku Merkezinde polisomnografi (PSG) kaydı yapılan toplam 300 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın OSA grubunu polisomnografi tetkiki yapılıp AHI> 15 bulunan ve pozitif hava yolu basınç tedavisi uygulanan bireyler, KOAH grubunu göğüs hastalıkları polikliniğinde muayene sonucu tanı alan ve tedavi alan bireyler, overlap grubunu göğüs hastalıkları polikliniğinde KOAH tanısı alıp ayrıca polisomnografi yapılıp AHI> 15 olan ve pozitif hava yolu basınç tedavisi uygulanan bireyler oluşturdu. Her grupta tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılan ölçümler sonucunda her üç grupta da istatiksel olarak (p<0,05) tedavi öncesi TOS değerleri yüksek TAS değerleri düşük tespit edildi. Tedavi sonrası ise TOS değerlerinde düşüş, TAS değerlerinde artış saptandı. Sonuç olarak, bu doktora çalışması OSA, KOAH ve overlap sendromu olan bireylerde oksidatif stresin daha yüksek olduğunu tedavi sonrası oksidatif stresin azaldığını ve hastalıkların şiddetini belirten parametrelerde düzelmeler sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral dissertation was to evaluate the relationship between oxidative stress in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD), obstructive sleep apnea syndrome (OSA), and overlap syndrome before and after treatment, using serum total oxidant level (TOS) and total antioxidant level (TAS), the most fundamental markers of oxidant-antioxidant balance. The study was conducted on 300 individuals who underwent polysomnography (PSG) at the Chest Diseases Outpatient Clinic and Sleep Center of Yozgat Bozok University, Faculty of Medicine. The OSA group consisted of individuals who underwent polysomnography and whose AHI was > 15 and who received positive airway pressure therapy. The COPD group consisted of individuals diagnosed and treated at the chest diseases outpatient clinic after examination. The overlap group consisted of individuals diagnosed with COPD at the chest diseases outpatient clinic, who also underwent polysomnography and whose AHI was > 15 and who received positive airway pressure therapy. Pre- and post-treatment measurements in each group revealed statistically significant (p<0.05) high TOS and low TAS values before treatment in all three groups. Post-treatment, a decrease in TOS and an increase in TAS were observed. In conclusion, this doctoral study determined that oxidative stress was higher in individuals with OSA, COPD, and overlap syndrome, and that post-treatment oxidative stress decreased and improved parameters indicating disease severity.