Kamu hizmeti motivasyonu ve devamsızlık niyeti: Sosyal hizmet uzmanları örneği
Public service motivation and non-attendance intention: The case of social workers
- Tez No: 976038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Sosyal Hizmet, Business Administration, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Kamu hizmeti motivasyonunun yönetim ve organizasyon alanını ilgilendiren önemli bir konu olduğu görülmektedir. Nitekim bağlantılı olabileceği konularla birlikte yeterince incelenmediği anlaşılmaktadır. Diğer yandan, iş yaşamındaki devamsızlık konusunun yalnızca absenteeism gibi somut bir devamsızlık türü özelinde incelendiği görülmektedir. Bu çalışmada kamu hizmeti motivasyonu ve devamsızlık niyeti kavramları arasında bulunan ilişkileri ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2025 Ocak-Nisan ayları arasında kamu sektörü ve özel sektörde çalışmakta olan 238 sosyal hizmet uzmanı personele ulaşılarak yüz yüze ve çevrimiçi anket tekniği ile veri toplanmıştır. Anket formunda Kamu Hizmeti Motivasyonu Ölçeği, Devamsızlık Niyeti Ölçeği ve demografik sorular yer almaktadır. Elde edilen veri IBM SPSS ve IBM SPSS Amos istatistik yazılımları ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen sonuçlara göre kamu hizmeti motivasyonu alt boyutlarından empati ve fedakârlık boyutunun devamsızlık niyeti ve alt boyutları üzerinde negatif yönlü açıklayıcılık gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer yandan, kamu hizmeti motivasyonu alt boyutlarından kamu yararı boyutunun devamsızlık niyeti ve alt boyutlarıyla ilişkisinin istatistiksel olarak anlamsız olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın diğer bir orijinal çıktısı olarak devamsızlık niyeti ölçeği Türkçeye uyarlanmıştır. Bu kapsamda yapılan analiz sonuçlarına göre devamsızlık niyeti ölçeğinin hem tek boyutlu yapısıyla hem de iki boyutlu yapısıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konmuştur. Ölçek yapısı 6 madde ve 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutlar, erken ayrılma (3 madde) ve geç kalma (3 madde) şeklindedir. Çalışma kapsamında iş yaşamına ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Public service motivation (PSM) is recognized as an important topic in the field of management and organization. However, it appears that it has not been sufficiently examined in conjunction with related concepts. On the other hand, the issue of absence in work life has generally been studied only in terms of its tangible form, such as absenteeism. This study aims to reveal the relationships between public service motivation and the non-attendance intention. For this purpose, survey data were collected between January and April 2025 from 238 social workers employed in both the public and private sectors by using face-to-face and online survey methods. The survey form included the Public Service Motivation Scale, the Non-Attendance Intention Scale, and demographic questions. The data were analyzed using IBM SPSS and IBM SPSS Amos statistical software. According to the findings, the empathy and self-sacrifice dimension of public service motivation negatively predicted the non-attendance intention and its subdimensions. Conversely, the commitment to public interest dimension of public service motivation was found to have no statistically significant relationship with the non-attendance intention and its subdimensions. As another original contribution of this research, the Non-Attendance Intention Scale was adapted into Turkish. The results of the analyses demonstrated that the scale is a valid and reliable measurement tool in both its unidimensional and two-dimensional structures. The scale consists of six items and two subdimensions: Intention to Leave Work Early (3 items) and Intention to Be Late for Work (3 items). Based on the study findings, suggestions were presented for work life as well as for future research.