Fluid frontiers: Mapping the visible and invisible spatial traces of conflict and care in the Aegean Sea
Akışkan sınırlar: Ege Denizi'nde çelişki ve umursamanın görünen ve görünmeyen mekânsal izlerinin haritalandırılması
- Tez No: 976043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TÜNTAŞ ŞERBETÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin batı kıyıları ile Yunanistan'ın doğu adaları arasında uzanan Ege Denizi sınır hattını, 1923-2023 yılları arasındaki politik, coğrafi ve toplumsal dönüşümler bağlamında; mimarlığın temsil biçimleri ve araştırma araçları aracılığıyla yeniden ele almayı amaçlar. Sınır, bu çalışma kapsamında sabit ve çizgisel bir ayrım olarak değil; tarihsel olaylar, gündelik yaşam pratikleri ve karşılıklı bağımlılık ilişkileriyle şekillenen çok katmanlı bir mekân olarak değerlendirilir. Çalışma, bakım/itina kavramını mimarlık disiplini içinde, yalnızca müdahale veya tasarım üretimiyle sınırlı olmayan, mekânsal iz sürme, anlatı kurma ve temsil üretme gibi pratiklerle ilişkilendirerek yeniden düşünür. Bakım, yalnızca insanlara değil; coğrafi, ekolojik ve kültürel sürekliliğe yönelik özen ve bağlılık biçimlerini de kapsayan bir mekânsal ilişki üretimi olarak ele alınır. Bu kapsamda, mimarlığın bakım pratikleri, mekânsal üretiminin ötesinde, örtüleni görünür kılma, tanıklık etme, dayanışma ve yeniden anlamlandırma aracı olarak değerlendirilir. Çalışmada, eleştirel kartografya, araştırmanın yöntemsel çerçevesini belirleyen bir temsil stratejisi olarak konumlanır; sınırın yalnızca politik bir bölünme değil, aynı zamanda bir karşılaşma ve müştereklik alanı olarak da okunabileceğini öne sürer. Haritalar, yalnızca var olanı değil, bastırılmış ya da göz ardı edilmiş olanı da ortaya koyma çabası taşır; zafiyetlerin, sessizliklerin ve boşlukların da birer temsil alanı olarak işlenebileceğini ileri sürer. Bu doğrultuda tez, güncel düzensiz göç hareketlerinin, ekolojik süreksizliklerin ve mübadele dönemi sonrası kalıcılaşan mekânsal adaletsizliklerin izini sürerken; yerinden edilme, yanlış konumlandırılma ve yerin zorla değiştirilmesi gibi mekânsal müdahale biçimlerini açığa çıkaran bir haritalama pratiği geliştirir. Bu bağlamda, sınır coğrafyasına dair alternatif bir mekânsal okuma geliştirerek, mimarlığın temsil olanaklarını genişletme ve disiplinler arası sınırlarını sorgulama amacı taşır.
Özet (Çeviri)
This thesis reconsiders the Aegean Sea and its waterscape between Türkiye's western coast and the eastern islands of Greece within the context of political, geographical, and social transformations that took place between 1923 and 2023, through the representational forms and research tools of architecture. In this study, the border is not treated as a fixed and linear division, but as a multilayered spatial condition shaped by historical events, everyday practices, and relations of mutual dependency. The thesis invites a rethinking of the notion of care within the architectural discipline, not only through intervention or design, but also through spatial tracing, constructing narratives, and producing visual representations. Care is approached as a spatial mode of relation that encompasses not only human needs but also attentiveness and commitment to geographical, ecological, and cultural continuity. In this context, architectural care practices are understood not as the physical production of structures but as means to render the concealed visible, to bear witness, to foster solidarity, and to recontextualize what remains unspoken or overlooked. Critical cartography is adopted as a representational strategy that shapes the methodological framework of the research, suggesting that the border can be interpreted not only as a site of political division but also as a zone of encounter and commonality. The maps produced aim not only to represent what is present, but also to uncover what has been suppressed or marginalized; they consider vulnerabilities, silences, and absences as representational spaces for their own right. Accordingly, the study examines the spatial consequences of contemporary irregular migration, ecological discontinuities, and the enduring injustices rooted in the post-exchange period by developing a layered mapping practice that reveals spatial operations, including displacement, misplacement, and replacement. In doing so, it proposes an alternative spatial reading of the border region that expands the representational capacities of architecture and rethinks the disciplinary boundaries that shape its engagement with contested territories.