Batı Karadeniz Bölgesi'nde 1900 yılından itibaren meydana gelen afetler
Disasters in the Western Black Sea Region since 1900
- Tez No: 976048
- Danışmanlar: DR. ERDEM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Batı Karadeniz Bölgesi; coğrafi yapısı, iklimsel özellikleri, yapısal ve jeolojik özellikleri ile birçok afetin meydana geldiği bir bölgedir. Bölgenin yağış durumu, Kuzey Anadolu Fayı'nın bu bölgeden geçmesi, çeşitli maden ocaklarının varlığı birden çok çeşitli afetlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında; Batı Karadeniz'de yer alan 7 adet şehirde (Bolu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Karabük, Sinop ve Kastamonu) 1900 yılından sonra meydana gelmiş farklı türdeki büyük afetler derlenmiş ve bu afetlerin ekonomik, sosyal ve ekolojik etkileri değerlendirilmiştir. Batı Karadeniz Bölgesi'nin etkileyen afetlerden başlıcaları; 17 Ağustos Gölcük ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri, 26 Kasım 1943 Tosya-Ladik Depremi, 1957 Abant Depremi, 1961 Düzce ve 1998 Zonguldak Sel Felaketleri, 1992 Kozlu Maden Faciası, heyelanlar ve yangınlardır. İnceleme alanı olarak, Batı Karadeniz bölgesin in tercih edilmesinin ana sebebi, çoklu afetler olarak bilinen birden çok farklı afet türünün bu bölgede görülmüş olmasıdır. Yapılan bu tez çalışması ile Batı Karadeniz Bölgesi'nde bundan sonra yapılacak afet ve yakın disiplinlerdeki çalışmalar için bir altlık oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Western Black Sea Region, with its geographical structure, climatic characteristics, structural and geological features, is a region where many disasters occur. The region's precipitation, the North Anatolian Fault passing through this region and the presence of various mines lead to the occurrence of many different disasters. In this master's thesis, different types of major disasters that occurred after 1900 in 7 cities located in the Western Black Sea region (Bolu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Karabük, Sinop and Kastamonu) were compiled and the economic, social and ecological impacts of these disasters were evaluated. The main disasters affecting the Western Black Sea Region are; The 17 August Gölcük and 12 November 1999 Düzce earthquakes, the 26 November 1943 Tosya-Ladik earthquake, the 1957 Abant earthquake, the 1961 Düzce and 1998 Zonguldak flood disasters, the 1992 Kozlu Mine Disaster, landslides and fires. The main reason for choosing the Western Black Sea region as a study area is that it has experienced multiple different types of disasters, known as multiple disasters. This thesis aims to provide a foundation for future studies on disasters and related disciplines in the Western Black Sea Region.