Bir dindar varoluşçuluk örneği: Karl Jaspers
An example of religious existentialism: Karl Jaspers
  1. Tez No: 976127
  2. Yazar: EMRULLAH GÖRÜNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 20. yüzyılın entelektüel mirası içerisinde özgün bir felsefi sistem inşa etmiş olan Alman düşünür Karl Jaspers'ın kapsamlı düşünce yapısını,“dindar varoluşçuluk”yaklaşımı çerçevesinde disiplinler arası bir perspektifle ele almayı hedeflemektedir. Jaspers'ın felsefesi, insanın varoluşsal boyutunu yalnızca seküler bir düzlemde değil; aynı zamanda metafizik, etik ve teolojik bağlamlarda da temellendirme çabasıyla öne çıkar. Varoluşçu felsefenin temelinde yer alan bireyin özgürlüğü, anlam arayışı, sınır durumlarla yüzleşmesi ve etik sorumluluk gibi temalar, Jaspers'ın düşüncesinde metafizik ve teolojik bir derinlik kazanır. Özellikle“Existenz”,“Transzendenz”,“felsefi iman”ve“şifre yazısı”kavramları etrafında şekillenen bu felsefi yapı, insanın aşkın olanla kişisel bir ilişki kurma çabasına dayanmaktadır. Çalışma, Jaspers'ın bu özgün yaklaşımını sistematik olarak inceleyerek, onun dindar varoluşçuluk içerisindeki konumunu belirlemeyi hedeflemiştir. Tezde, nitel araştırma yöntemleri kapsamında felsefi metin çözümlemeleri, kavramsal analiz ve karşılaştırmalı yorumlama teknikleri kullanılmış; Jaspers'ın görüşleri Søren Kierkegaard ve Gabriel Marcel gibi düşünürlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, Jaspers'ın felsefesinde inanç ve akıl, aşkınlık ve varoluş, bireysel özgürlük ve etik sorumluluk gibi çift kutuplu kavramlar arasında özgün bir denge kurduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Jaspers'ın düşüncesi, hem klasik varoluşçulukla hem de modern din felsefesiyle diyalog hâlinde olan, bireyin metafizik ve etik arayışına rehberlik edebilecek derinlikli ve çok boyutlu bir felsefi sistem olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the comprehensive philosophical framework of the German thinker Karl Jaspers, who constructed an original philosophical system within the intellectual legacy of the 20th century, through the lens of“religious existentialism”from an interdisciplinary perspective. Jaspers' philosophy stands out with its attempt to ground human existential experience not merely on a secular plane, but also within metaphysical, ethical, and theological dimensions. The core themes of existentialist philosophy—such as individual freedom, the search for meaning, confrontation with boundary situations, and ethical responsibility—acquire profound metaphysical and theological depth in Jaspers' thought. Particularly shaped around concepts like“Existenz,”“Transzendenz,”“philosophical faith,”and“cipher language,”his philosophical system is based on the human being's attempt to establish a personal relationship with the transcendent. This study systematically analyzes Jaspers' distinctive approach and aims to position his thought within the tradition of religious existentialism. Within the scope of qualitative research methods, philosophical text analysis, conceptual inquiry, and comparative interpretation techniques were employed. Jaspers' ideas were examined in comparison with other major religious existentialist thinkers such as Søren Kierkegaard and Gabriel Marcel. The findings demonstrate that Jaspers establishes a unique balance between dual concepts such as faith and reason, transcendence and existence, individual freedom and ethical responsibility. In conclusion, Jaspers' philosophy is evaluated as a deep and multidimensional system that not only engages in dialogue with classical existentialism but also offers significant contributions to contemporary philosophy of religion and the post-secular intellectual landscape.