Dindar kimlikte boşanma deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on divorce experiences of individuals with religious identity
  1. Tez No: 1017554
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal bir olgu olan boşanma, müşterek yaşam alanı olan evliliğin hukuki olarak sona erdirilmesidir. Boşanma; kadın ve erkeğin, yeniden evlenebilecek şekilde hukuki olarak evliliklerini sonlandırıp ayrılmasıdır. Bu çalışma; modernitenin getirdiği bireyselleşme, sekülerleşme, rasyonelleşme, kentleşme gibi parametrelerin, dindar kimliğe sahip bireylerin boşanma deneyimlerini sosyolojik bir perspektifle nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi; Anthony Giddens'ın“saf ilişki”, ve refleksif benlik“, Ulrich Beck'in ”risk toplumu ve bireyselleşme“, Zygmunt Bauman'ın ”akışkan modernite" yaklaşımları üzerine inşa edilmiştir. Yöntem olarak,nitel araştırma modellerinden yorumlayıcı fenomenolojik desen tercih edilmiş ve veri toplama aracı olarak mülakat tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Eskişehir il merkezinde yaşayan, boşanmış 6 kadın ve 6 erkek toplam 12 dindar katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler; açık, eksensel ve tematik kodlama olmak üzere üç katmanlı hibrit bir yaklaşımla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, dindarlığın moderniteyle çatışmak yerine onunla müzakere eden esnek yapı sergilediğini göstermektedir. Dindar bireyler için boşanma eylemi dini bir kuralın ihlali olarak değerlendirilmemekte; daha çok bireylerin kendi bireysel kimliklerini ve gelecek beklentilerini rasyonel bir biçimde kurguladıkları refleksif bir süreç olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak dindar kimlik; modernitenin dinamikleriyle uyum sağlayan, kendini güncelleyen dinamik ve akışkan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Divorce, as a social phenomenon, is the legal termination of marriage, which constitutes a shared sphere of life. It is the legal dissolution of a marriage, allowing a man and a woman to separate and remarry. This study examines how parameters brought about by modernity—such as individualization, secularization, rationalization, and urbanization—transform the divorce experiences of individuals with a religious identity from a sociological perspective. The theoretical framework of the research is built upon Anthony Giddens' approaches of“pure relationship”and“reflexive self”, Ulrich Beck's“risk society and individualization”, and Zygmunt Bauman's“liquid modernity”. As a method, the interpretative phenomenological design, one of the qualitative research models, was preferred, and the interview technique was used as the data collection tool. The sample of the study consists of a total of 12 divorced religious participants, comprising 6 women and 6 men, residing in the city center of Eskişehir. The obtained data were analyzed using a three-layered hybrid approach consisting of open, axial, and thematic coding. The findings obtained as a result of the research reveal that religiosity exhibits a flexible structure that negotiates with modernity rather than conflicting with it. For religious individuals, the act of divorce is not evaluated as a violation of a religious rule; rather, it stands out as a reflexive process in which individuals rationally construct their own individual identities and future expectations. As a result, religious identity appears as a dynamic and fluid structure that adapts to the dynamics of modernity and updates itself.