Navigating the grey areas: gun jumping and informationexchange in pre-merger under Turkish competition law
Gri alanların belirlenmesi: Türk rekabet hukukunda erken başlama ve birleşme öncesi dönemde bilgi değişimi
- Tez No: 976126
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM CEM SANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğunlaşma kontrol rejimleri, olası piyasa aksaklıklarına yönelik olarak rekabet otoriteleri tarafından kullanılan en önemli araçlardan birisidir. Zorunlu yoğunlaşma kontrol rejimleri açısından, rekabet otoritelerinin incelemesine olan işlemlerin taraflarının, söz konusu otoritelerin onayına kadar pazarda ayrı teşebbüsler olarak faaliyet göstermesi gerekmektedir. Yoğunlaşma öncesi dönemde bu gerekliliğin farklı şekillerde ihlal edilmesi erken uygulama (gun-jumping) olarak adlandırılmaktadır. Otoriteler ve akademik çalışmalar erken uygulamayı genellikle, usule ve esasa ilişkin olmak üzere ikiye ayırmaktadır. Usule ilişkin erken uygulama ilgili otoritenin iznini beklemeden kontrolün gerçekleşmesi iken, esasa ilişkin erken uygulama yoğunlaşma öncesi dönemde rakipler arası anlaşma veya uzlaşma anlamına gelmektedir. Bu anlamda hangi uygulamaların kontrol değişikliği yarattığı (usule ilişkin erken uygulama) tartışması ayrı bir noktada yürürken, özellikle pek çok farklı motivasyonu barındıran kompleks yapısı sebebiyle yoğunlaşma öncesi dönemdeki bilgi değişiminin sınırları konusundaki belirsizlik nedeniyle gerek uygulayıcılarda gerekse yoğunlaşma taraflarında soru işaretleri bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Türk rekabet hukuku baz alınarak, Rekabet Kurulunun hangi uygulamaları usule ilişkin erken uygulama olarak kabul ettiği gösterilmektedir. Daha sonra, diğer rekabet otoritelerinin ve Rekabet Kurulunun yoğunlaşma öncesi dönemdeki rakipler arası bilgi değişimini nasıl değerlendirdiği incelenerek, Türk rekabet hukuku açısından olası tartışmalar ve meşru bilgi değişiminin sınırları tartışılmaktadır. Bunu yaparken bu çalışma kapsamında, tipik bir yoğunlaşma öncesi döneme aşamalarıyla yer verilerek, her bir aşamada paylaşılabilecek bilgilerin gerekliliği ve sınırları tartışılacaktır. Bunun yanında, özellikle rakipler arası yoğunlaşma işlemlerinde erken başlama riskinin önüne geçebilmek için, temiz ekipler gibi kurulması önerilen güvenli limanlara ilişkin açıklamalar ve değerlendirmeler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Merger control regimes are among the most significant tools used by competition authorities to address possible market distortions. In mandatory merger control regimes, the parties involved in transactions subject to the review of competition authorities must operate as separate undertakings in the market until these authorities grant their approval. Violations of this requirement in various ways during the pre-merger period are referred to as“gun-jumping”. Academic doctrine typically categorizes gun-jumping into two types: procedural and substantive. Procedural gun-jumping occurs when control is implemented without waiting for the relevant authority's approval, whereas substantive gun-jumping involves agreements or coordination between competitors during the pre-merger period. In this context, while the discussion on which practices constitute a change of control (i.e., procedural gun-jumping) is conducted separately, uncertainties arise among both practitioners and parties to a concentration due to the complex structure of the pre- merger period, which often involves various motivations, and due to the ambiguity regarding the boundaries of information exchange. This study examines, based on Turkish competition law, the conducts that the Turkish Competition Board considered procedural gun-jumping. Subsequently, it analyzes how the Turkish Competition Board and other competition authorities evaluate information exchange between competitors during the pre-concentration period, exploring potential debates and the boundaries of legitimate information exchange within the framework of Turkish competition law. To achieve this, the study outlines the stages of a typical pre- merger period and discusses the necessity and limitations of information that can be exchanged at each stage. Additionally, it provides explanations and evaluations regarding safe harbors, such as the establishment of clean teams, which are particularly recommended in concentration transactions between competitors to avoid the risk of gun jumping.